Dwie firmy, jeden cel

euroimmun.pl 1 tydzień temu

W ostatnich latach pojawiło się kilka chorób budzących szczególne zaniepokojenie i stanowiących poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Należą do nich zarówno stosunkowo nowe schorzenia, takie jak COVID-19 (SARS-CoV-2) i ptasia grypa A (H7N9), jak i znane od dawna, ale pojawiające się w nowych ogniskach, jak mpox (dawniej ospa małpia, MPXV). Aby chronić społeczeństwo, odpowiednie instytucje zdrowia publicznego wdrażają różnorodne środki zapobiegania i zwalczania epidemii. Oprócz opracowywania szczepionek i leków kluczową rolę odgrywają także narzędzia diagnostyki laboratoryjnej, pozwalające monitorować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Panadea i EUROIMMUN to dwie firmy, które łączy wspólny cel: opracowywanie, produkcja i dystrybucja systemów testowych do wykrywania patogenów odpowiedzialnych za nowe choroby, które można wykorzystywać do monitorowania sytuacji epidemiologicznej.

Globalne wyzwania dla zdrowia publicznego – nowe choroby zakaźne oraz zaniedbane choroby tropikalne

Nowe choroby zakaźne oraz tzw. zaniedbane choroby tropikalne (ang. neglected tropical diseases, NTD) zaczęto postrzegać jako globalne zagrożenie dopiero w czasie pandemii COVID-19, choć były one przedmiotem badań różnych instytucji i ośrodków naukowych na długo przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2.

Około 90% możliwych do uniknięcia zgonów w krajach rozwijających się jest spowodowanych zaniedbanymi chorobami tropikalnymi (NTD). Schorzenia te najczęściej dotykają ubogie społeczności, zwłaszcza na terenach objętych konfliktami zbrojnymi lub dotkniętych klęskami żywiołowymi, gdzie brakuje dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Wzrost globalnej turystyki i migracji sprawia, iż problem NTD staje się zagrożeniem o zasięgu światowym – osoby zakażone w tych regionach mogą przenosić choroby tropikalne także do państw rozwiniętych.

Do nowo pojawiających się chorób zakaźnych (ang. emerging diseases) zaliczamy te, które po raz pierwszy wystąpiły w populacji lub były znane wcześniej, ale w ciągu ostatnich 20 lat znacząco wzrosła liczba zachorowań, a ryzyko dalszego wzrostu wciąż istnieje. Należą do nich choroby wywoływane przez nowo powstałe patogeny, np. w wyniku mutacji materiału genetycznego. Niektóre z nich pierwotnie występowały u zwierząt, ale w wyniku zmian genetycznych zyskały zdolność zakażania ludzi (zoonozy). Zmiany klimatyczne w istotny sposób przyczyniają się do pojawiania się nowych chorób – jednym z głównych czynników jest rozprzestrzenianie się wektorów, głównie komarów i kleszczy, w wyniku wzrostu temperatur. Istnieją również przesłanki, iż zwiększony kontakt między gatunkami ssaków, np. wskutek migracji do chłodniejszych obszarów, sprzyja rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

Nowoczesne, zintegrowane podejścia – koncepcja One Health i Blue Print

W kontekście nowych zagrożeń dla zdrowia publicznego na znaczeniu zyskuje podejście One Health oparte na współpracy organizacji na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Jest to kompleksowa, interdyscyplinarna koncepcja uwzględniająca powiązania między ludźmi, zwierzętami i ich wspólnym środowiskiem.

W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organisation, WHO) opracowała plan R&D Blueprint, który stanowi globalną strategię i plan działań mający na celu przyspieszenie opracowywania i udostępniania środków medycznych, takich jak testy diagnostyczne, w czasie epidemii. Opiera się on na priorytetowym traktowaniu określonych patogenów, co pozwala na skuteczniejsze ukierunkowanie badań. R&D Blueprint odegrał kluczową rolę w walce z pandemią COVID-19 oraz epidemiami wywołanymi przez wirusy Ebola, Zika i inne.

Doktor Yang Liu, dyrektor generalny Panadea Diagnostics GmbH, mówi: „Doskonale rozumiemy znaczenie koncepcji One Health w zapobieganiu nowym chorobom zakaźnym. Wiemy, iż dokładne monitorowanie przeciwciał u ludzi i zwierząt-gospodarzy jest najważniejsze dla zrozumienia mechanizmów rozprzestrzeniania się wirusów oraz umożliwia dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do wdrażania odpowiednich środków zapobiegawczych. Jesteśmy przekonani, iż nasze systemy testowe stanowią istotny wkład w walkę z zaniedbanymi oraz nowymi chorobami zakaźnymi, które stały się priorytetem WHO”.

Panadea i EUROIMMUN – wspólna praca dla wyższego celu

Niemiecka firma biotechnologiczna Panadea Diagnostics GmbH z siedzibą w Hamburgu specjalizuje się w opracowywaniu wysokiej jakości testów diagnostycznych do wykrywania chorób tropikalnych oraz nowo pojawiających się chorób zakaźnych. Firma będąca spin-offem Instytutu Medycyny Tropikalnej Bernharda-Nochta (ang. Bernhard-Nocht Institute for Tropical Medicine, BNITM) dostarcza serologiczne testy ELISA do wykrywania specyficznych przeciwciał w klasie IgG i IgM przeciwko patogenom z listy priorytetowej WHO, takim jak wirusy Lassa (ang. Lassa virus, LASV), Marburg (ang. Marburg virus, MARV) i Ebola (ang. Ebola virus, EBOV).

Firma EUROIMMUN ma ponad 35-letnie doświadczenie w diagnostyce laboratoryjnej, opracowując kompleksowe rozwiązania obejmujące nie tylko zestawy testowe, ale także odpowiednie urządzenia oraz oprogramowanie do ich automatyzacji. Oprócz testów serologicznych (ELISA, ChLIA, immunoblot) do wykrywania przeciwciał przeciwko patogenom, takim jak np. wirus dengi (ang. Dengue virus, DENV) czy wirus Zika (ang. Zika virus, ZIKV), oferuje także testy PCR do bezpośredniego wykrywania patogenów, np. SARS-CoV-2.

„Dzięki współpracy z lokalnymi organami zdrowia i instytucjami badawczymi stale monitorujemy nowe zagrożenia epidemiologiczne i dostarczamy odpowiednie rozwiązania diagnostyczne na całym świecie. Nasza działalność badawczo-rozwojowa oraz produkcja testów diagnostycznych pozwalają nam gwałtownie reagować zarówno na małe, jak i duże epidemie oraz wspierać krajowe i międzynarodowe organy zdrowia publicznego” – mówi dr Babett Menge, zastępca kierownika Działu Serologii Infekcji ELISA w EUROIMMUN AG.

Obie firmy zgadzają się, iż walka z globalnym zagrożeniem, jakim są nowe choroby zakaźne, oraz wdrażanie koncepcji One Health wymagają szerokiego dostępu do diagnostyki laboratoryjnej na całym świecie. Owocna kooperacja i spójna wizja znajdują już odzwierciedlenie we wspólnych publikacjach naukowych, m.in. na temat SARS-CoV-2 i gorączki krymsko-kongijskiej (ang. Crimean-Congo hemorrhagic fever, CCHFV). W przyszłości obie firmy zamierzają maksymalnie wykorzystać potencjał współpracy.

„W Panadea odpowiadamy na kluczową potrzebę opracowywania testów niezbędnych do monitorowania i zapobiegania epidemiom groźnych chorób zakaźnych. Nasze długoterminowe partnerstwo z BNITM stanowi dla nas istotny kamień milowy. Cieszymy się również na współpracę z naszym partnerem przemysłowym, EUROIMMUN, który podziela naszą wizję innowacji w dziedzinie chorób tropikalnych” – mówi dr Yang Liu, dyrektor generalny Panadea Diagnostics GmbH.

„Jesteśmy dumni, iż opracowujemy rozwiązania diagnostyczne dla nowych chorób zakaźnych i współpracujemy naukowo z innowacyjnymi partnerami, takimi jak Panadea. Dzięki temu możemy gwałtownie reagować na nowe zagrożenia zdrowotne i dostosowywać nasze testy do różnych grup pacjentów” – stwierdza Fabian Lindhorst, kierownik Działu Diagnostyki Infekcji w EUROIMMUN AG.

Autor: Rebekka Witte

Tłumaczenie: Izabela Podsiadły

Tłumaczenie na podstawie: https://www.euroimmunblog.com/two-companies-one-goal/

Izabella Podsiadły

Specjalista ds. Informacji Naukowej, Product Manager ds. Diagnostyki Gruźlicy

451 052 241

[email protected]

Masz pytanie dotyczące tego tematu?

Idź do oryginalnego materiału