Jakie są przyczyny gromadzenia się wody w kolanie?
Za najczęstszą przyczynę zbierania się wody w kolanie uważa się urazy, czego dość oczywistym rezultatem jest to, jest to, iż wspomniana przypadłość będzie szczególnie rozpowszechniona wśród osób uprawiających sport. Groźne dla kolan są przede wszystkim: narciarstwo, bieganie, tenis, siatkarstwo i łyżwiarstwo.
Płyn w kolanie może być m.in. powikłaniem zwichnięcia rzepki, uszkodzenia i stanu zapalnego kaletek maziowych, a także naderwania więzadeł znajdujących się wewnątrz stawu. Przy czym to ile wody zgromadzi się wewnątrz stawu, zależy od stopnia ciężkości uszkodzenia, aczkolwiek w większości przypadków wysięk jest nieznaczny i wchłania się samoistnie po ustabilizowaniu kończyny.Reklama
Jednak nie tylko urazy poprzedzają występowanie wody w kolanie, wśród innych przyczyn wymienia się np.:
dnę moczanową - powoduje odkładanie się złogów moczanu w obrębie stawu u pacjentów ze zbyt wysokim stężeniem kwas moczowego we krwi. Wysięk w kolanie w przebiegu dny moczanowej pojawia się najczęściej nagle i towarzyszy mu silny ból i zaczerwienienie;chorobę zwyrodnieniową stawów - aż ponad połowa pacjentów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową może doświadczać wysięków stawowych oraz zaczerwienienia i ucieplenia skóry w ich okolicy. Objawy związane są z przewlekłym stawem zapalnym, który z kolei wywołany jest niszczeniem chrząstki stawowej oraz obecnością narośli kostnych wewnątrz stawu; reumatoidalne zapalenie stawów - ta choroba autoimmunologiczna prowadzi do niszczenia tkanek miękkich otaczających staw. Dolegliwości bólowe są zwykle dość mocno nasilone;infekcje - co prawda woda w kolanie w przebiegu infekcji nie jest rozpowszechnionym zjawiskiem, jednak nie oznacza to, iż nie przydarza się nigdy. Najczęściej za zapalenie stawu są odpowiedzialne bakterie - gronkowce, paciorkowce, natomiast rzadziej wirusy. Poza objawami typowymi dla infekcji tj. gorączką, osłabieniem, czy dreszczami pacjenci mogą skarżyć się na: ból i nadmierne ucieplenie w okolicy zajętego stawu. nowotwory - to rzadka, ale prawdopodobna przyczyna wysięku w stawie kolanowym. Zbieranie się wody w kolanie może być wynikiem progresji nowotworów kości i chrząstek stawowych, a także przerzutów innych nowotworów złośliwych do kości i stawów.
Objawy wody w kolanie
Symptomy spowodowane pojawieniem się wody w kolanie są dość charakterystyczne: wysięk, który jest ograniczony przez torebkę stawową, prowadzi do obrzęku, który ugina się pod naciskiem. Najbardziej uciążliwy zdaje się być jednak ból, który wywołuje sztywność utrudniającą poruszanie. Gdy ilość zgromadzonego płynu jest bardzo duża, pacjent może odczuwać nieprzyjemne rozpieranie w stawie.
Dolegliwości mogą nasilać się podczas wysiłku fizycznego i często współwystępuje z obrzękiem tkanek stawowych, zaczerwienieniem i nadmiernym uciepleniem stawu, a jeżeli przyczyną zbierania się wody w kolanie był uraz także z siniakami na skórze.
Jeżeli uszkodzeniu uległy więzadła, ból lokalizuje się w miejscu, w którym mają one swoje przyczepy. Natomiast jeżeli naruszona została struktura łąkotek, ból koncentruje się w obszarze szpary stawowej. Może dojść do przeskakiwania w stawie i uczucia "wyślizgiwania się" kolana przy próbie wykonania ruchu.
Jak potwierdza się obecność wody w kolanie?
W rozpoznawaniu wody w kolanie przydatne jest zwłaszcza zdjęcie rentgenowskie i ewentualnie USG stawu. o ile lekarz ma wątpliwości co do przyczyny wysięgu może poszerzyć diagnostykę o: artrocentezę, czyli pobranie płynu stawowego do analizy, oznaczenie parametrów stanu zapalnego, przede wszystkim CRP, posiew krwi (znajduje zastosowanie o ile specjalista podejrzewa infekcyjne podłoże problemu) lub oznaczenie przeciwciała przeciwjądrowe ANA (gdy możliwe jest, iż za wysięk odpowiada reumatoidalne zapalenie stawów).
Leczenie wody w kolanie
To, jaka forma leczenia będzie najbardziej odpowiednia dla pacjenta, zależy oczywiście od tego, jaka przyczyna stoi za wysiękiem w stawie. W przypadku infekcyjnego zapalenia konieczna może okazać się antybiotykoterapia. Większość pacjentów może przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą dolegliwości. W warunkach domowych ulgę przynosi, ułożenie kończyny, w której doszło do wysięku powyżej bioder, okłady z surowej kapusty, schładzanie bolącego miejsca, albo założenie na kolano specjalnej opaski. Z wizytą u lekarza nie warto zwlekać: brak odpowiedniego zaopatrzenia medycznego może zakończyć się trwałymi kłopotami z zajętym stawem.
Źródła:
Wang, Xia; Perry, Thomas A.; Arden, Nigel; Chen, Lingxiao; Parsons, Camille M.; Cooper, Cyrus; Gates, Lucy; Hunter, David J. (2020). "Occupational Risk in Knee Osteoarthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies". Arthritis Care & Research;Gerena LA, Mabrouk A, DeCastro A. Knee Effusion. 2024 Feb 26. In: StatPearls [Internet];Maricar, Nasimah; Callaghan, Michael J.; Parkes, Matthew J.; Felson, David T.; O׳Neill, Terence W. (2016). "Clinical assessment of effusion in knee osteoarthritis—A systematic review". Seminars in Arthritis and Rheumatism.
CZYTAJ TAKŻE: