Dlaczego twój brzuch burczy tuż po przebudzeniu? Powód może zaskoczyć

zdrowie.interia.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Niektórzy budzą się z wilczym głodem, inni mogą spokojnie wypić tylko kawę i nie myśleć o jedzeniu aż do południa. Od czego to zależy? Oto, co wpływa na poranny apetyt, co mówi on o twoim zdrowiu i kiedy warto się tym zainteresować.


Burczenie po przebudzeniu. Co oznacza poranny głód?


Jedna osoba nie wyobraża sobie poranka dnia bez solidnego śniadania, a druga - musi się niemal do niego zmusić. Te różnice mogą zaskakiwać, zwłaszcza jeżeli mówimy o osobach, które śpią tyle samo, jedzą podobnie i mają zbliżony styl życia. Tymczasem poranny apetyt jest wypadkową wielu czynników - od metabolizmu, przez hormony, po jakość snu i rytm dobowy.
Czy więc fakt, iż budzisz się głodny, to dobry znak? zwykle tak. Oznacza to, iż twój organizm przetworzył nocą to, co zjadłeś dzień wcześniej i domaga się nowej dawki energii. Ale warto też mieć na uwadze fakt, iż poranny głód może też być sygnałem pewnych nieprawidłowości. Oto cztery możliwe przyczyny tego, iż budzisz się głodny lub wręcz przeciwnie. Reklama


Szybki metabolizm - zdrowy powód porannego głodu


Jeśli regularnie ćwiczysz, masz sporo masy mięśniowej albo po prostu genetycznie masz szybszy metabolizm, najprawdopodobniej twój organizm zużywa więcej energii - choćby podczas snu. Mięśnie zużywają więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa, dlatego osoby aktywne mogą budzić się z wyraźnym apetytem. Co za tym idzie, szybki metabolizm oznacza również szybsze trawienie, przez co sytość trwa krócej, a uczucie głodu pojawia się częściej.


Choroby i leki mogą rozregulować apetyt


Wahania poziomu cukru we krwi mają ogromny wpływ na to, jak odczuwamy głód. Osoby z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2 często obserwują tzw. zjawisko brzasku - czyli poranne skoki poziomu glukozy, które mogą zwiększać łaknienie. Warto także zwrócić uwagę na przyjmowane leki. Sterydy, niektóre antydepresanty, leki przeciwhistaminowe czy preparaty przeciwmigrenowe mogą zwiększać apetyt, również z samego rana


Niedobór snu to większy głód


Sen to nie tylko regeneracja ciała i umysłu. To również najważniejszy element regulujący gospodarkę hormonalną. Brak snu wpływa na dwa istotne hormony: grelinę (pobudzającą apetyt) i leptynę (odpowiadającą za uczucie sytości). Dobrze mieć świadomość, iż już jedna nieprzespana noc może sprawić, iż obudzisz się z większym apetytem, a w ciągu nią będziesz mieć ochotę na wysokokaloryczne przekąski.


Starzenie się zmienia sposób odczuwania głodu


Z wiekiem nasze ciało działa inaczej - również jeżeli chodzi o odczuwanie głodu. U osób starszych zmniejsza się wrażliwość receptorów odpowiedzialnych za to uczucie głodu i pragnienia. W efekcie ci, którzy ukończyli 60. Rok życia mogą nie czuć potrzeby jedzenia rano, mimo iż ich organizm tego potrzebuje. Jednocześnie spada metabolizm, zmniejsza się masa mięśniowa, a zapotrzebowanie na energię maleje.


A jeżeli nie budzisz się głodny?


Brak porannego apetytu nie jest od razu powodem do zmartwień. Wiele osób naturalnie ma przesunięty rytm dobowy i woli jeść dopiero w drugiej części dnia. Może to wynikać z indywidualnych predyspozycji, późnej kolacji, przyjmowanych leków albo np. stosowania postu przerywanego (intermittent fasting).
Warto jednak obserwować swoje ciało. jeżeli brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszy mu spadek energii, osłabienie, utrata masy ciała lub pogorszenie nastroju - warto to skonsultować z lekarzem. Uporczywy brak apetytu może być objawem wielu problemów zdrowotnych.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928650
CZYTAJ TEŻ:
Idź do oryginalnego materiału