Czy picie alkoholu w Wielkanoc to grzech?

supernowosci24.pl 5 dni temu
W żadnym oficjalnym dokumencie Kościoła katolickiego nie znajdziemy zapisów wskazujących, iż spożycie alkoholu w Wielkanoc czy w okresie Wielkiego Postu stanowi grzech. (Fot. Pixabay)

Kościół katolicki nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, czy spożywanie alkoholu podczas świąt wielkanocnych może być uznawane za grzech. choćby w Wielki Piątek, kiedy obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie ma wyraźnych zakazów dotyczących alkoholu. Dla wielu wiernych może być to zaskoczeniem, szczególnie w kontekście pokutnego charakteru Wielkiego Postu i obchodów Triduum Paschalnego. Warto jednak zaznaczyć, iż choć w dokumentach kościelnych nie ma zakazu picia alkoholu, to Kościół wyraźnie zachęca do umiaru – zarówno przy wielkanocnym stole, jak i poza nim.

W żadnym oficjalnym dokumencie Kościoła katolickiego nie znajdziemy zapisów wskazujących, iż spożycie alkoholu w Wielkanoc czy w okresie Wielkiego Postu stanowi grzech. Podkreślane jest jednak, iż chrześcijańskie wartości i zasady zdrowego życia powinny nakłaniać wiernych do ograniczania picia, szczególnie w dni, które mają bardziej duchowy charakter. Nadużywanie alkoholu jest bowiem nie tylko problemem natury moralnej, ale również społecznym, co przypominają księża podczas wielu uroczystości i zgromadzeń.

– Wielu ludzi pije, żeby zapomnieć o swoim życiu i to nie jest dobra droga, bo tym który nas ratuje i napełnia nasze serce, jest Jezus – mówi ks. Radosław Rakowski. Duchowny w rozmowie z Onetem apeluje o refleksję w kontekście rodzinnych świąt, wskazując, iż powstrzymanie się od alkoholu może pomóc w budowaniu głębszych więzi. – Warto nie pić w czasie świąt, żeby być dla drugich, a nie szukać jedynie osobistego zaspokojenia – dodał.

Problem nadużycia alkoholu pozostaje istotnym wyzwaniem, którym polski Kościół zajmuje się nie od dzisiaj. Na początku marca ogłoszono 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Odpowiedzialni za trzeźwość”.

Coroczna inicjatywa ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na skalę zjawiska, które wciąż dotyka tysiące rodzin w Polsce.

– Modlimy się wspólnie o przezwyciężenie plagi nadużywania alkoholu w naszym narodzie. Modlimy się o odzyskanie trzeźwości przez ludzi uzależnionych – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dr hab. Krzysztof Wojcieszek, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, w swojej przemowie podczas inicjatywy podkreślił wagę odpowiedzialności jednostkowej i społecznej.

– Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za trzeźwość – apelował.

Idź do oryginalnego materiału