Czego spodziewać się po nowej minister zdrowia? Na Pomorzu zrobiła rewolucję

natemat.pl 1 dzień temu
Jolanta Sobierańska-Grenda, menedżerka i radczyni prawna zastąpiła Izabelę Leszczynę na stanowisku ministra zdrowia. Dotąd zarządzała szpitalami na Pomorzu. W kilka lat z 11-milionowych długów doprowadziła je do prawie 38-milionowych zysków. – Zrobiła porządek bardzo mocną ręką – mówi o nowej ministrze premier Donald Tusk i zapowiada, iż dzięki niej resort zdrowia zostanie odpartyjniony i odpolityczniony.


Jolanta Sobierańska-Grenda to pierwsza w historii dyrektorka szpitala, która przejmie kierowanie Ministerstwem Zdrowia. Menedżerka i radczyni prawna, dotąd nie była związana z ogólnopolską polityką, zastąpi Izabelę Leszczynę, która kierowała resortem zdrowia od grudnia 2023 roku.

Co Jolanta Sobierańska-Grenda zmieni Ministerstwie Zdrowia?


Przed ogłoszeniem zmian w rządzie premier Tusk podkreślał, iż w obszarze zdrowia chce postawić na praktyka, który zna realia systemu i będzie umiał nim skutecznie zarządzać. I tak właśnie zrobił.

– Polskie szpitale i inne podmioty, które w tej sferze działają, będą miały gospodynię, która będzie koncentrowała się na tych działaniach na gruncie, przy samej ziemi – zapowiedział premier Donald Tusk, prezentując przyszłą ministrę zdrowia Dodał, iż tym samym cały resort zdrowia zostanie odpartyjniony i odpolityczniony.

Mało tego, chwaląc nową szefową Ministerstwa Zdrowia, podkreślił nie tylko jej kompetencje, ale i siłę i niezłomność.

– Pani Jolanta Sobierańska-Grenda bardzo mocną ręką, czasami wbrew okolicznościom, zrobiła naprawdę ład i porządek, jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia i szpitale w województwie pomorskim. Mogę coś o tym powiedzieć, oglądałem na co dzień jej działania – powiedział premier, uzasadniając swoją decyzję.

Kim jest Jolanta Sobierańska-Grenda?


Jolanta Sobierańska-Grenda jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, doktorem w dziedzinie ekonomii i finansów. Jako sekretarz Powiatu Malborskiego, doprowadziła do oddłużenia lokalnego szpitala.

W latach 2011–2017 kierowała Departamentem Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Następnie jako prezeska Szpitali Pomorskich – jednej z największych samorządowych spółek medycznych w Polsce – przeprowadziła skuteczną restrukturyzację i doprowadziła do finansowej stabilizacji placówki. W ciągu sześciu lat zarządzana przez nią spółka Szpitale Pomorskie przeszła drogę od 11-milionowej straty do 37,6 miliona złotych zysku.

Nowa minister została doceniona za swoje zasługi. Środowisko medyczne wyróżniło ją tytułem "Menedżer Roku 2022" w konkursie "Lwy Koźmińskiego" oraz "Kobieta Rynku Zdrowia 2025".

Jolanta Sobierańska-Grenda wykłada też na uczelniach wyższych, m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego i Uczelni Łazarskiego. Prowadzi tam kursy i zajęcia na studiach podyplomowe dla kadry zarządzającej w ochronie zdrowia.

Wśród priorytetowych zadań, jakie stoją przed nową ministrą zdrowia, będzie nie tylko restrukturyzacja szpitali, ale również centralna e-rejestracja i cyfryzacja.

Idź do oryginalnego materiału