Czym są sinice?
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do mikroorganizmów, które są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy. Nazywane są niebiesko-zielonymi algami ze względu na swój kolor i zdolność do produkcji tlenu, ale w sensie biologicznym algami nie są. Choć kiedyś faktycznie były zaliczane do roślin, dziś są uznawane za bakterie.
Sinice występują nie tylko w morzu, czyli wodach słonych, ale także słodkich a choćby w glebach.
Kiedy kwitną, masowo się namnażają, prowadząc do zazielenienia wody oraz jej widocznego zmętnienia. W zależności od rodzaju bakterii, woda może przybrać także niebieski lub szary odcień, na brzegu tworzy się piana a z wody wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach stęchlizny. Reklama
Sinice zwykle są obecne w wodach kilka dni, jednak w wyjątkowo sprzyjających warunkach, zakaz kąpieli może obowiązywać przez kilkanaście dni.
Sinice są niebezpieczne dla zdrowia
Zakaz kąpieli w wodach, w których doszło do zakwitu sinic, ma swoje zdrowotne uzasadnienie. Niektóre sinice produkują toksyny niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a kontakt z nimi powoduje liczne objawy.
Zakwit sinic prowadzi do wydzielania toksyn, które działają hepatotoksycznie (uszkadzają komórki wątroby) oraz neurotoksycznie (niekorzystnie wpływają na komórki układu nerwowego).
Objawy zatrucia toksynami sinic
Sytuacja związana z zakwitem sinic może być dynamiczna. O ich zakwicie decyduje temperatura powietrza, nasłonecznienie, bezwietrzna pogoda. Dane kąpielisko, na którym doszło do zakwitu, zostaje automatycznie zamknięte, jednak może być ono ponownie otwarte dla turystów w krótkim czasie - w zależności od sytuacji w wodzie.
Złamanie zakazu kąpieli w miejscu, gdzie doszło do zakwitu sinic, jest niebezpieczne dla zdrowia. Toksyczność tych mikroorganizmów sprawia, iż dochodzi do zaburzeń ze strony układu oddechowego, pokarmowego oraz nerwowego.
Objawy spowodowane zatruciem sinicami to przede wszystkim:
rumień skórny,bóle mięśniowe,gorączkę,podrażnienia skóry,podrażnienie oczu,biegunka,nudności,wymioty,zawroty głowy,zaburzenia równowagi,drżenia mięsniowe.
Powyższe objawy zwykle gwałtownie ustępują, ale jest to uzależnione od indywidualnej wrażliwości na toksyny oraz czasu ekspozycji na sinice. Należy pamiętać, iż te mikroorganizmy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci - w przypadku wystąpienia u nich objawów konieczna jest pilna konsultacja lekarska.
Tego unikaj, jeżeli w morzu zakwitły sinice
Pierwszą i podstawową zasadą w przypadku zakwitu sinic jest bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Zakaz ten dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierząt, dlatego spacerując z psem, pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy go do kąpieliska, w którym doszło do zakwitu sinic.
Masowy rozrost tych mikroorganizmów sprawia, iż toksyny unoszą się także w powietrzu i mogą drażnić układ oddechowy. jeżeli zatem w nadmorskim kurorcie obowiązuje zakaz kąpieli właśnie ze względu na sinice, należy unikać także spacerów po plaży.
Pod żadnym pozorem skażonej wody nie należy pić ani podawać jej do picia zwierzętom. Toksyny są w niej obecne choćby po przegotowaniu, dlatego nie jest ona zdatna do spożycia.
Zakazane jest także uprawianie sportów wodnych - jazda na nartach wodnych, windsurfing czy żeglowanie.
Jeśli doszło do kontaktu z wodą, w której doszło do zakwitu, należy jak najszybciej zdjąć odzież i wziąć prysznic. Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem.
Źródła:
https://www.gov.pl/attachment/8b3ae861-f1ec-46a8-89b9-20b02440b157https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.16.2.14.
CZYTAJ TAKŻE: