Co oznacza swędzenie stóp? Przyczyną nie zawsze jest grzybica

zdrowie.interia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Swędzenie stóp to coś, z czym może zmagać się każdy. Zwykle przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry, nadpotliwość stóp, niewłaściwa higieny lub jej brak. W niektórych przypadkach jednak, szczególnie wtedy, gdy świąd długo się utrzymuje, jest intensywny lub towarzyszą mu inne objawy, może to być sygnał poważniejszych problemów zdrowotnych. Jakie choroby mogą objawiać się poprzez swędzenie stóp?


Stopy - miejsce szczególne


Skóra stóp jest choćby 3-4 razy grubsza niż skóra okalająca inne części ciała. Ma mocno rozbudowany naskórek, który, jak zwracają uwagę podolodzy, rozrasta się pod wpływem czynników mechanicznych (tarcia, ucisku) lub w przypadku deformacji kostnych i złego rozkładu sił na stopie. Co więcej, to właśnie na skórze stóp (i dłoni) najliczniej występują gruczoły potowe. Jednocześnie stopy pozbawione są gruczołów łojowych. To głównie dlatego skóra na stopach bardzo gwałtownie ulega przesuszeniu i dość szybkiemu twardnieniu. Suchość skóry stóp jest powszechnym problemem. Osoby z suchymi stopami skarżą się też na ich swędzenie, pieczenie, a także nadmierne złuszczanie się naskórka.Reklama


Stopy regularnie narażane są na działanie raz niskich, raz wysokich temperatur, mają bezpośredni kontakt z czynnikami drażniącymi, bywają zamykane w szczelnym obuwiu, w którym się pocą, a ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu rozmaitych drobnoustrojów. Dlatego też skóra stóp jest bardzo podatna na świąd.


Czasami swędzenie stóp może być objawem poważniejszej choroby podstawowej. jeżeli dokucza ci wyjątkowo silny lub przewlekle utrzymujący się świąd, swędzenie stóp wpływa również na sen, towarzyszą mu inne objawy jak np. wysypka, może to być schorzenie wymagające interwencji specjalisty i leczenia.


Swędzenie stóp a grzybica


Swędzenie stóp najczęściej kojarzone jest z grzybicą. I tak - zakażenia grzybicze skóry bardzo często dotyczą stóp, a grzybica stóp jest jedną z najpowszechniejszych chorób stóp. Rozwija się ona najczęściej w przestrzeniach między palcami i w obrębie podeszwy stóp (obejmuje również paznokcie). Grzybica stóp może być jednostronna, ale najczęściej dotyczy obu stóp. Wyróżnia się grzybicę międzypalcową (występuje najczęściej), potnicową i złuszczającą. Do czynników predysponujących do rozwoju grzybicy stóp zalicza się m.in. nieprzestrzeganie higieny stóp, używanie cudzego obuwia, noszenie nieprzewiewnego obuwia (szczególnie w upalne dni), nadmierną potliwość stóp oraz chodzenie boso w miejscach publicznych takich jak basen, sauna czy siłownia.
Objawy, jakie mogą wskazywać na grzybicę stóp, to: swędzenie i pieczenie stóp, zaczerwienienie między palcami, łuszczenie skóry między palcami, pęknięcia między palcami, pękający i złuszczający się naskórek stóp, nieprzyjemny zapach stóp, grudki lub pęcherzyki na stopach, matowe, białe lub żółte paznokcie.


Swędzenie stóp w łuszczycy


Zmiany na stopach, a także swędzenie stóp mogą mieć związek z łuszczycą.
Łuszczyca skóry na stopach ma zwykle charakter pospolity. Pojawiają się zmiany mające charakter rumieniowo-nacieczonych blaszek. Wykwity pokrywają się srebrzystymi łuskami i wykazują tendencję do twardnienia. Chorzy nierzadko doświadczają powstawania bolesnych, głębokich pęknięć skóry, które mogą krwawić i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Swędzenie jest jednym z symptomów towarzyszących. Objawem łuszczycy może być też łuszcząca się skóra między palcami stóp.


Łuszczyca krostkowa to rzadziej spotykana odmiana łuszczycy. Może współistnieć z łuszczycą zwyczajną. Wyróżnia się postać uogólnioną i ograniczoną. W postaci uogólnionej występują jałowe krosty zlokalizowane na rumieniowym podłożu, gorączka czy złe samopoczucie. W przebiegu łuszczycy krostkowej ograniczonej obecne są zmiany o charakterze jałowych krost zlokalizowanych w obrębie dłoni i spodów stóp.


Jeden z objawów cukrzycy


Cukrzyca wpływa na wiele części ciała, w tym na skórę. Jednym z objawów choroby (i to stosunkowo wczesnym) jest uporczywe uczucie swędzenia. Świąd występuje już przy niewielkim podwyższeniu poziomu cukru we krwi. Może być miejscowy lub uogólniony. jeżeli chodzi o konkretne miejsca na ciele, zwykle przy cukrzycy swędzenie dotyczy okolicy narządów płciowych. Ale swędzieć mogą też stopy. Swędzenie może mieć związek z neuropatią cukrzycową, a także uszkodzeniem nerek. Dodajmy, iż intensywne drapanie powierzchni ciała powoduje mikrourazy, które mogą ulec nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym.


Swędzenie w chorobach wątroby


Choroby wątroby także mogą powodować miejscowe swędzenie w okolicach stóp. Mogą również powodować swędzenie w innych miejscach, np. swędzenie dłoni, a choćby całego ciała. Za jedną z przyczyn swędzenia uważa się działanie soli kwasów żółciowych, które gromadzą się w tkance podskórnej i są zdolne do drażnienia czuciowych zakończeń nerwowych. Chorzy powinni unikać drapania, ponieważ nadmierne drapanie może uszkodzić skórę i doprowadzić do infekcji.
Choć swędzenie może wskazywać na problemy z wątrobą, nie występuje we wszystkich przypadkach.


Cholestaza ciążowa - najbardziej charakterystyczny objaw


Swędzenie skóry w ciąży może mieć związek np. ze zmianami hormonalnymi. Niekiedy jednak świąd skóry świadczy o cholestazie ciążowej. To schorzenie wątroby, które występuje podczas ciąży i ustępuje gwałtownie po porodzie, a które polega na zaburzeniu odpływu żółci do dwunastnicy. Typową manifestacją jest uporczywy świąd skóry, który najczęściej lokalizuje się na wewnętrznych częściach dłoni i podeszwach stóp, ale z czasem dotyczy skóry całego ciała. Nasila się w godzinach wieczornych i nocnych. U większości pacjentek pojawia się w III trymestrze. Inne objawy tego stanu to żółtaczka i biegunka z oddawaniem tłuszczowych stolców. Cholestaza ciążowa może prowadzić m.in. do przedwczesnego porodu.


Swędzenie stóp a choroby nerek


Swędzenie skóry występuje także w przewlekłej chorobie nerek, a zwłaszcza w zaawansowanych stadiach tej choroby. Swędzenie może wahać się od irytującego do zakłócającego życie. Może dotyczyć całego ciała lub ograniczać się do określonego obszaru, np. stóp. Świąd bywa związany ze współistniejącymi z przewlekłą chorobą nerek zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej bądź niedokrwistością.


Inne przyczyny swędzenia stóp


Do innych przyczyn swędzenia stóp zalicza się:
alergię kontaktową,uczulenie na słońce, świerzb,problemy z tarczycą,niektóre nowotwory.
CZYTAJ TAKŻE:
Pierwsze objawy stopy cukrzycowej. Narażeni są nie tylko starsi

Czas założyć sandały. Poznaj domowe sposoby na suche i popękane pięty
Idź do oryginalnego materiału