Co czwarty Polak doświadcza wysokiego stresu w pracy. Eksperci ostrzegają przed skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi

codziennypoznan.pl 8 godzin temu

Według raportu, największą grupę pracowników odczuwających codzienny stres stanowią osoby starsze, a w Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują wysoki poziom obciążenia psychicznego. Badania wskazują, iż 12 proc. kobiet w naszym kraju doświadcza częstego stresu w pracy, wobec 7 proc. mężczyzn. Najmniej narażeni są młodzi pracownicy (5 proc.).

Sebastian Zboiński, wiceprezes Instytutu Psychologii Stresu, podkreśla skalę problemu:

– Przebadaliśmy prawie 40 tys. osób. Co czwarty badany wskazał, iż stres w pracy jest dla niego tak wysoki, iż utrudnia normalne funkcjonowanie – zarówno zawodowe, jak i prywatne.

Stres jest naturalną reakcją organizmu, mobilizującą do działania, jednak jego nadmiar (tzw. dystres) może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, od problemów ze snem, przez zaburzenia lękowe, aż po depresję i choroby układu krążenia. Raport Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) wskazuje, iż schorzenia wywołane psychospołecznymi czynnikami w pracy, takie jak choroba niedokrwienna serca czy udar, kosztują kraje UE 14 mld euro rocznie, a na depresję spowodowaną stresem wydaje się ponad 100 mld euro.

W Polsce rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. W 2024 roku wystawiono ich 1,6 mln, co stanowi 7,2 proc. wszystkich zwolnień.

Eksperci podkreślają, iż stres w umiarkowanej dawce może być motywujący (tzw. eustres), ale w nadmiarze staje się destrukcyjny.

– Kiedy czujemy napięcie, warto zastosować proste techniki: świadomy, głęboki oddech, obserwacja napięcia w ciele, a także aktywność fizyczna – spacer, bieganie czy jazda na rowerze. Regularność i świadomość tych działań znacząco poprawiają jakość życia – wyjaśnia Agnieszka Czubak, prezeska Instytutu Psychologii Stresu w rozmowie z Newserią

Zarówno eksperci, jak i organizacje pracownicze apelują, by firmy inwestowały w programy wsparcia psychicznego.

– Wielu pracodawców dba o ergonomię stanowiska pracy, ale zapomina o kondycji psychicznej zatrudnionych. Tymczasem to klucz do efektywności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w zawodach wysokiego ryzyka – zaznacza Zboiński.

Przewlekły stres w miejscu pracy to nie tylko problem zdrowotny, ale i ekonomiczny. Koszty absencji, spadek wydajności oraz wydatki na leczenie i świadczenia socjalne obciążają system i pracodawców. W Unii Europejskiej rocznie choćby 10 tys. osób umiera na choroby układu krążenia związane ze stresem zawodowym.

Idź do oryginalnego materiału