Cichy wróg pamięci – niedosłuch jako czynnik ryzyka demencji

zdrowienapoziomie.pl 6 godzin temu

Niedosłuch może zwiększać ryzyko demencji

Dr Amir Khan, lekarz znany z brytyjskiej telewizji ITV oraz propagator wiedzy medycznej, zwraca uwagę, iż w kontekście zdrowia nie chodzi tylko o sam dźwięk, który dociera do naszego ucha, ale przede wszystkim o wysiłek, jaki musi włożyć mózg, aby go zrozumieć.

Badania wskazują, iż osoby z nieleczonym niedosłuchem są aż cztery razy bardziej narażone na rozwój demencji. Ten trud umysłowy, zwany obciążeniem poznawczym, to ilość zasobów umysłowych, które nasz mózg zużywa na wykonanie określonego zadania.

Jak wyjaśnia dr Khan, kiedy nasz słuch zawodzi, mózg musi pracować dużo intensywniej, żeby rozszyfrować dźwięki i mowę. Ten dodatkowy wysiłek odbiera energię potrzebną do pamięci i myślenia. To trochę jak działające w tle aplikacje, które spowalniają wydajność telefonu.

Mózg pod wpływem niedosłuchu – proces kurczenia się

Innym poważnym zagrożeniem związanym z ubytkiem słuchu jest atrofia mózgu, czyli jego zmniejszanie się. W dużym uproszczeniu można powiedzieć: jeżeli nie używasz, tracisz.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego ukazuje, iż osoby z niedosłuchem szybciej doświadczają zaniku obszarów mózgu odpowiadających za pamięć oraz przetwarzanie języka. To zjawisko może istotnie pogłębiać problemy poznawcze.

Do tego dochodzi efekt izolacji społecznej. Ludzie mający trudności ze słuchem często rezygnują z rozmów, unikają spotkań towarzyskich i aktywności grupowych. Lekarze podkreślają, iż ten brak interakcji znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia demencji.

„Samotność oraz brak stymulacji umysłowej działają niczym paliwo pogarszające funkcje poznawcze. jeżeli z kimś się nie kontaktujesz, nie chronisz swojego mózgu” – przestrzega dr Amir Khan.

Jak zadbać o słuch, by chronić swój mózg?

Na szczęście niedosłuch to problem, który można wykryć i skutecznie leczyć. Wczesne stosowanie aparatów słuchowych, a także dbanie o aktywność umysłową i kontakty społeczne mają ogromne znaczenie w zmniejszaniu ryzyka demencji.

Warto wykonać badanie słuchu i – jeżeli jest to konieczne – nosić aparat słuchowy. Nowoczesne urządzenia są dyskretne, komfortowe i bardzo efektywne.

„Dbając o słuch, dbasz nie tylko o uszy, ale i o przyszłość swojego mózgu” – apeluje brytyjski lekarz.

Źródło:wp.pl

Treści publikowane w naszych serwisach mają charakter informacyjno-edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej. Przed podjęciem decyzji dotyczących zdrowia, zalecamy konsultację ze specjalistą.

Idź do oryginalnego materiału