Aktywność fizyczna obniża ryzyko nawrotu raka jelita grubego o 28 proc.

healthyandbeauty.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: aktywność fizyczna


O tym, iż aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan zdrowia osób będących w trakcie i po leczeniu onkologicznym, wiadomo już od dawna. Dotychczasowe dane opierały się jednak głównie na analizach retrospektywnych i obserwacyjnych. Zmieniły to dopiero wyniki najnowszego badania zaprezentowanego podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

Na kongresie ASCO, który odbył się w dniach 30 maja – 3 czerwca w Chicago, przedstawiono wyniki 15-letniego badania klinicznego fazy III przeprowadzonego w 55 ośrodkach onkologicznych w USA i Kanadzie. Stanowią one bezpośredni dowód, iż ruch to nie tylko sposób na poprawę samopoczucia pacjentów, ale także istotny element leczenia onkologicznego.

W badaniu udział wzięło 889 osób po chirurgicznym leczeniu raka jelita grubego i zakończonej chemioterapii pooperacyjnej. Uczestników losowo przydzielono do jednej z dwóch grup: pierwsza realizowała trzyletni, ustrukturyzowany program ćwiczeń fizycznych, druga – kontrolna – otrzymała jedynie materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia.

Po medianie obserwacji wynoszącej 7,9 lat okazało się, iż osoby uczestniczące w programie ćwiczeń fizycznych miały istotnie wyższe szanse na przeżycie wolne od nawrotu choroby – po pięciu latach wynosiły one 80,3% w porównaniu do 73,9% w grupie kontrolnej, co przekładało się na zmniejszenie względnego ryzyka nawrotu nowotworu o 28%. Co więcej, całkowite przeżycie po ośmiu latach było również wyższe w grupie ćwiczącej (90,3% vs. 83,2%).

Czytaj też: Jaką rolę odgrywa aktywność fizyczna po leczeniu raka jelita grubego?

To jedno z pierwszych tak silnych i tak dobrze udokumentowanych dowodów na to, iż systematyczny wysiłek fizyczny może realnie poprawiać rokowanie u chorych na nowotwory.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.nejm.org

Idź do oryginalnego materiału