6 filmów, które pomogą ci być lepszym ojcem. Numer 3 po prostu musisz obejrzeć

dadhero.pl 7 godzin temu
"Każdy facet może mieć dziecko, ale tylko prawdziwy mężczyzna umie je wychować". Pewnie nie raz słyszałeś to powiedzonko. A wiesz, iż to cytat z "Chłopaków z sąsiedztwa", świetnego filmu o relacji taty z dzieckiem? Jego główny bohater, Furious, rzeczywiście wie, jak wychować syna. Nie tylko on. Oto 6 filmowych inspiracji dla wszystkich taty.


Powiedzmy to wprost, filmowcy nie są łaskawi dla ojców. Owszem, często ich pokazują, ale zwykle w kiepskim świetle. Ekranowi tatusiowie to albo fajtłapy, albo wieczni chłopcy, których przerasta rola ojca, albo przemocowcy. Filmów, w których mężczyzna jest wzorem dla dziecka, mamy jak na lekarstwo. Wybraliśmy 6 takich produkcji.

Te filmy uczą ojcostwa. Numer 3 to pozycja obowiązkowa


1. Mój syn Ezra (2023)


W recenzjach można przeczytać, iż to opowieść o trudach wychowywania dziecka w spektrum autyzmu. I to prawda, bo główny bohater ma syna dotkniętego tym zaburzeniem. Ale tak naprawdę to jest opowieść o ojcu, który nie potrafi zaakceptować odmienności własnego dziecka. I musi się tego nauczyć.

Ta nauka ma nietypowy przebieg. Max nie chce, żeby jego syn trafił do szkoły specjalnej. Dlatego go porywa i zabiera w podróż z Nowego Jorku do Los Angeles. Po drodze usiłuje nauczyć Ezrę "prawdziwego życia". Ale ostatecznie sam uczy się czegoś znacznie ważniejszego.



2. Chłopaki z sąsiedztwa (1991)


Laurence Fishbourne jest najbardziej znany z roli Morfeusza w "Matriksie". Ale jego aktorski popis to zdecydowanie Furious z "Chłopaków z sąsiedztwa". Gwiazdor wcielił się tu w postać ojca, który po rozstaniu z żoną musi sam zająć się wychowaniem nastoletniego syna.

Nie jest to łatwe, gdy mieszka się w złej dzielnicy, w której rządzą "chłopaki z miasta". Czy skromny agent nieruchomościami może stać się autorytetem dla syna, którego fascynuje siła i gangsterskie życie? Zobaczcie sami. Finał może być inspiracją dla ojców, którzy myślą, iż nie mają nic do zaoferowania swoim dzieciom.

3. Życie jest piękne (1997)


Guido to ojciec niezwykle kreatywny. Wciąż wymyśla dla swojego syna interesujące zabawy. Ale nie po to, by zapewnić mu rozrywkę. Chce odwrócić jego uwagę od koszmaru i ochronić go przed niebezpieczeństwem. Bo Guido i jego ukochany Giosue są więźniami obozu koncentracyjnego.

"Życie jest piękne" to fenomenalna opowieść o tym, iż miłość ojca daje niezwykłą siłę i pozwala dawać dziecku euforia choćby w sytuacjach, które są zaprzeczeniem szczęśliwego dzieciństwa.



4. Mój ojciec i ja (2007)


Film mało znany, a szkoda, bo to jeden z lepszych obrazów samotnego ojcostwa. Głównym bohaterem jest Romulus, który z żoną i synem emigruje do Australii. To ma być ucieczka od biedy i początek lepszego życia. Ale realia są inne. Ale naprawdę ciężko robi się, gdy Romulus rozstaje się z żoną i musi sam wychowywać Raimonda.

Relacja taty z synem są tu pokazane z perspektywy tego drugiego. I to jest ogromny walor tej produkcji. Dzięki temu można zobaczyć, jak dzieci widzą swoich ojców i jak bardzo doceniają ich codzienne starania. Absolutnie warto.

5. C’mon C'mon (2021)


Jedyny w tym zestawieniu film, w którym bohaterem nie jest tata. Mimo tego to świetna propozycja dla ojców, bo pokazuje, jak facet można nawiązać dobrą więź z dzieckiem. choćby jeżeli uważa, iż nie nadaje się na opiekuna.

Johnny tak właśnie uważa. Dlatego nie ma dzieci. Pewnego dnia musi jednak zająć się 9-letnim synem swojej siostry. Rola opiekuna nie bardzo mu się podoba, bo burzy jego dotychczasowe, beztroskie życie. Ale przynosi zaskakujące korzyści.



6. Chce się żyć (2013)


Jest taki stereotyp, iż kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością, to ojciec często tego nie dźwiga i odchodzi. Takie sytuacje rzeczywiście się zdarzają. Ale inspirowany prawdziwą historią film Macieja Pieprzycy pokazuje, iż to nie jest norma.

"Syn ma porażenie mózgowe" – taką diagnozę słyszą rodzice Mateusza. Lekarze nie zostawiają im złudzeń – brutalnie mówią, iż chłopiec będzie "warzywem". To, co dzieje się potem, jest poruszającym przykładem tego, jakich cudów mogą dokonać kochający rodzice.

Idź do oryginalnego materiału