Zmiana w umowach na realizację programu pilotażowego w CZP

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje zarządzenie, które nowelizuje między innymi regulację z 9 kwietnia 2020 r. w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego i ma na celu dostosowanie nowej wyceny świadczenia gwarantowanego w zakresie leczenia elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych.



Nowa wycena świadczenia powstała na podstawie informacji przekazanych przez ekspertów, między innymi konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz materiałów zamieszczonych na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, czyli rozpoczęcie zabiegów elektrowstrząsów jest poprzedzone procedurą kwalifikacyjną polegającą na wykonaniu odpowiednich badań oraz konsultacji lekarskich. W każdym przypadku wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, EKG, EEG, badanie dna oka, konsultacje: internistyczną, neurologiczną, okulistyczną.

O ostatecznej kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz anestezjolog po zbadaniu świadczeniobiorcy i zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną. W ramach kwalifikacji do terapii elektrowstrząsami obejmującej średnio 12 zabiegów podmiot leczniczy powinien wykonać badania w zakresie: O35 sód (Na), M37 kreatynina, N45 potas (K), G21 czas protrombinowy (PT), C53 morfologia krwi 8-parametrowa, C55 morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytów, G11 czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), L43 glukoza z krwi żylnej, A01 badanie ogólne moczu (profil), 89.522 Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem), 95.01 ograniczone badanie oka, 87.440 RTG klatki piersiowej, 89.141 Elektroencefalografia (EEG), 87.031 TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym lub 88.912 RM mózgu i pnia mózgu bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (50 proc. świadczeniobiorców ma wykonywane TK a 50 proc. – MRI), a także konsultacje: okulistyczną, neurologiczną, internistyczną i anestezjologiczną. Badania laboratoryjne oraz elektrokardiogriafię świadczeniodawca powinien powtarzać co trzy zabiegi elektroterapii, to jest mniej więcej raz w tygodniu.

Przepisy w zakresie leczenia elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od 1 kwietnia 2025 r.

Treść zarządzenia nr 27/2025/DSOZ poniżej.


Idź do oryginalnego materiału