Protezy zębowe to uzupełnienia protetyczne, które pozwalają na niwelowanie braków w uzębieniu i przywrócenie estetyki uśmiechu. Początkowo noszenie protezy może powodować pewien dyskomfort. Jednak po okresie adaptacyjnym dobrze wykonana proteza powinna być wygodna, a wręcz niewyczuwalna i niezauważalna. Natomiast źle dopasowana proteza może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie objawy może dawać źle dopasowana proteza zębowa, jakie mogą być tego skutki oraz co możesz zrobić, aby tego uniknąć.
Po czym poznać, iż proteza jest źle dopasowana?
Choć okres przyzwyczajania się do nowej protezy zębowej jest kwestią indywidualną, to jednak większość pacjentów potrzebuje na to nie dłużej niż miesiąc. Po tym czasie samoistnie ustępuje wszelki dyskomfort, a obecność protezy w jamie ustnej przestaje przeszkadzać i staje się zupełnie naturalna. Natomiast źle dopasowana proteza, choćby po tym czasie może powodować różnego rodzaju problemy. Zbyt ciasna proteza może prowadzić do:
- bólu i dyskomfortu,
- otarć i podrażnień dziąseł,
- owrzodzeń i aft,
- nadmiernego nacisku na dziąsła w trakcie gryzienia i jedzenia.
Natomiast zbyt luźna proteza może być przyczyną:
- przesuwania się lub wypadania uzupełnienia protetycznego,
- utrudnionej higieny jamy ustnej,
- trudności w jedzeniu i mówieniu.
Czasem może również dochodzić do reakcji alergicznej na materiały użyte do wykonania protezy. Do najczęstszych objawów alergii na protezę zębową należą: podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej, a także zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie dziąseł. Może również pojawić się obrzęk śluzówki, który znika po wyjęciu protezy.

Jakie mogą być skutki źle dopasowanej protezy?
Dyskomfort i utrudnione codzienne funkcjonowanie to niejedyne skutki, jakie może powodować źle dopasowana proteza. A im dłużej będziesz ją nosić, tym mogą być one poważniejsze.
Przede wszystkim, źle dopasowana proteza może powodować stany zapalne i infekcje w obrębie jamy ustnej. Przy za ciasnej protezie dzieje się tak ze względu na powodowane przez nią otarcia, podrażnienia, owrzodzenia i rany w dziąsłach. Z kolei za luźna proteza może prowadzić do gromadzenia się resztek jedzenia między dziąsłami a protezą. To zaś stanowi idealne siedlisko dla bakterii, które również mogą być przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł.
Przy problemach z gryzieniem i przeżuwaniem z powodu źle dopasowanej protezy, mogą pojawić się również problemy z trawieniem, a co za tym idzie – dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Te zaś mogą odbić się na zdrowiu całego organizmu.
Zbyt luźna proteza, która wypada podczas jedzenia, mówienia, czy kichania, może z kolei wpłynąć na jakość twojego życia oraz komfort psychiczny. Podobnie jak problemy z wymową. Utrudnia to bowiem kontakty międzyludzkie, negatywnie wpływając na samopoczucie i pewność siebie.
Ból i dyskomfort, problemy z jedzeniem i mówieniem, przesuwanie lub wypadanie protezy, to najczęstsze objawy świadczące o jej złym dopasowaniu. Aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, koniecznie skonsultuj się z dentystą lub protetykiem.
Co zrobić, gdy proteza jest źle dopasowana?
Kiedy tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy świadczące o tym, iż twoja proteza jest źle dopasowana, koniecznie skonsultuj się z dentystą. Po dokonaniu kontroli stanu protezy będzie on mógł zadecydować, czy jest możliwość jej korekty oraz odpowiedniego dopasowania. Czasem jednak może być konieczne wykonanie nowego uzupełnienia protetycznego. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie naprawiać czy dopasowywać protezy. Może to bowiem doprowadzić nie tylko do jej zniszczenia, ale również do jeszcze większych problemów w obrębie twojej jamy ustnej.
Natomiast jeżeli chcesz mieć pewność, iż twoja proteza będzie dobrze dopasowana, możesz rozważyć wybór nowoczesnych uzupełnień protetycznych. Wśród nich na uwagę zasługują protezy nylonowe, overdenture czy akronowe. Innowacyjne materiały stosowane do ich wykonania sprawiają, iż można je odpowiednio dopasować do anatomicznego kształtu jamy ustnej. Dzięki temu są one o wiele bardziej stabilne i nie powodują dyskomfortu. Przy tym są trwałe, odporne na uszkodzenia i przebarwienia, a także nie wywołują reakcji alergicznych.

Nowoczesne protezy zębowe – dlaczego warto je wybrać
Nowoczesne protezy zębowe różnią się znacznie od tych, które nosili nasi dziadkowie. Sprawdź, jakie są ich zalety i dlaczego warto na nie postawić.
Jak widzisz, źle dopasowana proteza wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim na twój komfort i zdrowie jamy ustnej. jeżeli zatem twoja proteza powoduje dyskomfort przez dłuższy czas, nie leży prawidłowo, wypada, utrudnia jedzenie lub mówienie, to koniecznie udaj się na wizytę do swojego dentysty. Pamiętaj również o codziennej, odpowiedniej higienie jamy ustnej. adekwatne dbanie o protezę jest bowiem najważniejsze dla utrzymania jej w dobrym stanie i zapobiegania problemom. Podobnie jak regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, w celu kontroli stanu protezy oraz uzębienia