Zespół jelita drażliwego - jak sobie z nim radzić?

zdrowie.gazeta.pl 1 tydzień temu
To uciążliwa dolegliwość, która wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak możesz sobie poradzić z jej objawami.Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe i nawracające schorzenie przewodu pokarmowego, które znacząco wpływa na jakość życia. Jego charakterystyczne objawy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i zaparcia, które mogą występować naprzemiennie 1 .
REKLAMA


Często dolegliwości nasilają się po spożyciu określonych pokarmów albo w sytuacjach stresowych. najważniejsze jest zrozumienie, jak działa nasz organizm i wprowadzenie odpowiednich modyfikacji. Czasem niezbędna może być pomoc lekarska. Na początek sprawdź, jak samodzielnie złagodzić objawy IBS.Dieta przy IBSPrzy zespole jelita drażliwego bardzo ważne jest zrozumienie swojego organizmu i tego, co mu tak naprawdę szkodzi. Dlatego warto prowadzić dziennik żywieniowy, który pozwala zrozumieć, co wyzwala objawy IBS. U każdej z osób może to być coś zupełnie innego. Najczęstszymi winowajcami są nabiał, gluten, tłuste potrawy, słodziki czy alkohol.Przy zespole jelita drażliwego bardzo popularne i pomocne jest odżywianie się według zasad diety low-FODMAP, która ogranicza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. Substancje te znajdują się np. w czosnku, cebuli, kapuście, niektórych owocach (np. jabłkach, gruszkach) i produktach mlecznych zawierających laktozę 2. Ograniczenie tych składników w diecie pozwala zmniejszyć wzdęcia i uczucie pełności oraz ograniczyć pozostałe przykre dolegliwości.Należy jednak pamiętać, iż na dłuższą metę dieta low-FODMAP powinna być stosowana pod opieką dietetyka, aby uniknąć niedoborów żywieniowych. Dla wielu osób z IBS problematyczny może być też błonnik.


Rozpuszczalny błonnik, występujący w owsie, jabłkach, siemieniu lnianym czy warzywach strączkowych, jest łatwiej tolerowany przez osoby z IBS. Nierozpuszczalny błonnik, obecny np. w otrębach pszennych, może powodować podrażnienia i nasilać objawy IBS. Dlatego warto obserwować, jak reaguje na niego nasz organizm i w zależności od tego modyfikować i dopasowywać jego ilość w diecie.Oprócz tego, co jesz, ważne jest też to, jak to robisz. Istotne jest dokładne przeżuwanie pokarmu i unikanie połykania powietrza, co może nasilać wzdęcia. Warto zrezygnować z gum do żucia i napojów gazowanych, które dodatkowo obciążają układ pokarmowy.Wsparcie mikrobioty jelitowejMikrobiota jelitowa pełni istotną rolę w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego i łagodzeniu objawów IBS. Dlatego bardzo ważne jest wspieranie równowagi mikrobiomu jelitowego.W przypadku problemów jelitowych warto rozważyć też postbiotyk,. Czym jest postbiotyk? Postbiotyki to substancje wytwarzane przez bakterie Przykładem takiej substancji jest kwas masłowy. Odgrywają one istotną rolę w zachowaniu zdrowia jelit 3. Kwas masłowy w postaci maślanu sodu znajduje się w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego Multilac IBS.


Maślan sodu odżywia komórki jelit przez co może wspierać regenerację nabłonka jelit, oraz prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego 4. jeżeli więc borykasz się z zespołem jelita drażliwego, warto skonsultować z lekarzem włączenie postbiotyku, takiego jak Multilac IBS do swojej codziennej diety.Rola stresu i aktywności fizycznejStres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy objawów IBS. Oś mózg-jelita odgrywa istotną rolę w regulacji pracy przewodu pokarmowego, dlatego techniki relaksacyjne mogą być niezwykle pomocne w łagodzeniu objawów.Ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja i trening uważności (mindfulness) pomagają obniżyć poziom kortyzolu i poprawić funkcjonowanie jelit. Regularna aktywność fizyczna – od spacerów po pilates – zwiększa motorykę jelit, zmniejsza wzdęcia i poprawia nastrój. Alkohol i kofeina mogą działać drażniąco na przewód pokarmowy, zwłaszcza w okresach nasilenia objawów.Podsumowując, wsparcie jelit przy IBS wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego dietę, styl życia, redukcję stresu czy stosowanie, np. różnych form postbiotyków zawartych np. w Multilac IBS. Każda osoba z IBS powinna szukać indywidualnych rozwiązań, które najlepiej odpowiadają na jej potrzeby, co pozwala znacząco poprawić jakość życia i zmniejszyć uciążliwość objawów.


1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534810/2https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4918736/#:~:text=They%20found%20that%2070%25%20of,on%20the%20low%20FODMAP%20diet3 Adrian Martyniak, Aleksandra Medyńska-Przęczek, Andrzej Wędrychowicz, Szymon Skoczeń, Przemysław J. Tomasik, Prebiotics, Probiotics, Synbiotics, Paraprobiotics and Postbiotic Compounds in IBD4 Załęski A., Banaszkiewicz A., Walkowiak J., Butyric acid in irritable bowel syndrome. Prz Gastroenterol 2013; 8 (6): 350–353.


Reklama USP Zdrowie
Idź do oryginalnego materiału