W badaniu, które ukazało się pod koniec czerwca w „Journal of the American Dental Association” (JADA) potwierdzono, iż fotografie jamy ustnej dziecka wykonane przez rodziców dzięki telefona mogą stanowić cenną pomoc w wykrywaniu próchnicy podczas telewizyt stomatologicznych.
Wykonane przez rodziców – zgodnie z instrukcją – zdjęcia jamy ustnej mogą być skutecznym narzędziem w wykrywaniu próchnicy u dzieci podczas konsultacji telemedycznych. Metoda ta wykazuje wysoką swoistość i czułość, zwłaszcza przy zastosowaniu kilku uzupełniających się ujęć. Wymaga jednak dalszych badań w populacjach, w których ryzyko próchnicy jest niższe.
Wykrywanie ognisk próchnicy w uzębieniu mlecznym i mieszanym
Autorzy pracy podkreślają, iż jeżeli rodzice stosują się do pisemnej instrukcji wykonywania zdjęć, fotografie frontalne oraz okluzyjne charakteryzują się wysoką czułością. – Zdjęcia wykonane przez rodziców umożliwiają dokładne i wartościowe z klinicznego punktu widzenia wykrywanie ognisk próchnicy zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i mieszanym – napisali autorzy z zespołu dr Mirissy D. Price z Meharry Medical College School of Dentistry w Nashville (USA).
W badaniu przekrojowym rodzice 138 dzieci (w wieku 13 lat i młodszych) przesyłali lekarzowi zdjęcia wewnątrzustne wykonane telefonem w ramach konsultacji telemedycznych, zanim dzieci przeszły planowane zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Diagnozy postawione na podstawie tych zdjęć porównano z wynikami badania klinicznego przeprowadzonego na sali operacyjnej.
Zgodnie z instrukcją rodzice wykonywali trzy typy zdjęć: frontalne, okluzyjne szczęki oraz okluzyjne żuchwy. Oceniano zmiany dotyczące zarówno tkanek twardych, jak i miękkich: obecność próchnicy, demineralizację i inne uszkodzenia szkliwa, obecność płytki nazębnej, zapalenia dziąseł oraz przetok.
Wysoka skuteczność w diagnozowaniu próchnicy
W badaniu wykazano, iż wszystkie typy zdjęć miały wysoką swoistość w wykrywaniu próchnicy – na poziomie 97,1%–100%. Przydatność wykonanych zdjęć do rozpoznania problemu była niższa w przypadku przednich zębów żuchwy – 67,2% (przedział ufności 95%: 53,5%–79%). Natomiast połączenie zdjęć okluzyjnych szczęki i frontalnych podnosiło czułość do 94,8%–99,1% w przypadku uzębienia mlecznego. Podobne wyniki uzyskano dla uzębienia mieszanego. Łączna dokładność zdjęć wynosiła 94,1%–100%. Czułość była niższa w przypadku wykrywania demineralizacji oraz zmian występujących w tkankach miękkich.
Autorzy zwrócili jednak uwagę, iż włączenie do badania dzieci wymagających leczenia w znieczuleniu ogólnym, tzn. także z większymi ogniskami próchnicy, mogło zawyżyć czułość diagnostyczną, co ogranicza możliwość przełożenia wyników na inne populacje.
– Wyniki naszego badania zachęcają do dalszego badania przydatności zdjęć wykonanych telefonem przez rodziców w ramach telestomatologii u dzieci z niższym ryzykiem próchnicy oraz do oceny, czy telestomatologia zwiększa dostęp do opieki dentystycznej, zapewniając przy tym wygodę i obniżając koszty – podsumowali autorzy pracy pt. „Diagnostic accuracy of detecting caries and other intraoral findings using parent-obtained smartphone photographs in teledentistry”.
Źródło: https://www.drbicuspid.com/
https://jada.ada.org/