Zabawy ruchowe w grach rekreacyjnych – konspekt zajęć

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 dzień temu

Temat zajęć: Zabawy ruchowe w grach rekreacyjnych

Klasa: 5B

Nauczyciel: Sieliwonik Marta

Formy zajęć: gry zespołowe, zabawy sprawnościowe

Metody zajęć: naśladowcza, zabawowa, zadaniowa

Czas zajęć: 43 min

Data i godzina treningu: 28-05-2025, 10:35

Liczba zawodników: 17 osób

Cele gry: poprawa sprawności fizycznej, integracja i współpraca

Cel motoryczny: doskonalenie podstawowych umiejętności ruchowych – bieganie skakanie, rzucanie

Zasady gry: bezpieczeństwo, zaangażowanie, przestrzeganie zasad „fair play”

Przybory (liczba): piłki pianki (20), szarfy (20), stożki (20), woreczki (20)

Przebieg zajęć:

Część wstępna – 11 min

Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć – 3 min

Berek i Ratownicy – 8 min

Zasady gry:
Berkowie (oznaczeni szarfami) mają za zadanie złapać jak najwięcej uczestników. Ratownicy (trzymają piłki w rękach) ratują złapanych uczniów na różne sposoby:

  • podając i oddając piłkę złapanemu
  • obiegając złapanego ucznia z piłką w rękach
  • przetaczając piłkę pod nogami złapanego

Dodatkowe zasady:
Co 2 minuty następuje zmiana berków i ratowników, aby każdy miał okazję spróbować różnych ról.

Część główna I „Bitwa na piłki”- 10 minut

Organizacja:
Uczniowie podzieleni są na dwie grupy. Każda drużyna zajmuje swoją połowę sali. Na boisku rozrzucone są piłki.
Przebieg:
Na sygnał nauczyciela drużyny rozpoczynają przerzucanie piłek na stronę przeciwnika, używając określonych sposobów rzutu:

  • rzut zza głowy
  • rzut prawą ręką
  • rzut lewą ręką

Po kolejnym sygnale uczniowie przestają rzucać a nauczyciel sprawdza, która drużyna ma mniej piłek na swojej stronie – ta drużyna wygrywa rundę. Co 2 minuty następuje zmiana sposobu rzucania piłek, zgodnie z instrukcją nauczyciela. Gra kończy się po określonej liczbie rund, a drużyna z większą liczbą wygranych pojedynków zostaje zwycięzcą.

Wskazówki i korekta:
Zwracamy uwagę na poprawność wykonywanych rzutów. Po kolejnym sygnale uczniowie przestają rzucać – po gwizdku nie wolno już przerzucać piłek.

Część główna II „Mini rugby” – 12 minut

Przebieg, ograniczenia:

  • Zawodnicy podzieleni są na dwie drużyny.
  • Celem gry jest szybkie podawanie piłki w zespole, unikając
    przechwycenia przez drużynę przeciwną.
  • Zawodnicy nie mogą biec z piłką – mogą ją tylko podawać.
  • Każde podanie powinno być podane w ciągu 3 sekund.
  • Drużyna zdobywa punkt, gry piłka trafi do wyznaczonej strefy punktowej.
  • Po zdobyciu punktu drużyna przeciwna zaczyna grę od środka pola.

Warianty:
Wprowadzenie ograniczeń dotyczących kierunku podań (np. tylko do przodu, tylko do tyłu).
Drużyna zdobywa punkt, gdy piłka trafi do wyznaczonej strefy punktowej po co najmniej trzech podaniach.

Część końcowa „Kolorowa linia” – 8 minut

Przebieg, ograniczenia:
Zawodnicy rywalizują ze sobą, starając się jak najszybciej ułożyć linię składającą się z jednego koloru oznaczników. Ustawiamy stożki w układzie 3×3, tworząc planszę. Uczestnicy zostają podzieleni na dwa zespoły po 4 osoby – każda drużyna otrzymuje oznaczniki w jednym kolorze. Ustawiają się w swoich drużynach, w rzędach, kilka metrów od pola gry. Na sygnał pierwsza osoba z każdej drużyny biegnie do planszy i kładzie swój oznacznik na wybranym stożku, po czym wraca na koniec kolejki. Kolejni zawodnicy robią to samo, starając się ułożyć linię składającą się z ich koloru (poziomo, pionowo lub ukośnie). jeżeli wszystkie oznaczniki zostały położone, ale nie ma zwycięzcy, zawodnicy mogą przesuwać swoje wcześniej położone oznaczniki na inne stożki. Gra kończy się, gdy jedna z drużyn stworzy linię z oznaczników swojego koloru.

Podsumowanie zajęć – 2 min

Przebieg, ograniczenia:
Zbiórka. Podsumowanie zajęć.

Konspekt Zabawy ruchowe w grach rekreacyjnych opracowała: Marta Sieliwonik – Czytelniczka Portalu

Post Zabawy ruchowe w grach rekreacyjnych – konspekt zajęć pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału