Z danych belgijskiej L’Agence InterMutualiste wynika, iż w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco wzrosła liczba Belgów regularnie odwiedzających dentystę. W latach 2013-2023 odsetek ten zwiększył się z 49% do 57%. Mimo poprawy ogólnego dostępu do opieki stomatologicznej, istotną rolę wciąż odgrywają bariery finansowe.
Raport na temat dostępu Belgów do opieki stomatologicznej przygotowała agencja L’Agence InterMutualiste (AIM-IMA) oraz dziennik „La Libre Belgique”. Z opublikowanych danych wynika, iż w latach 2013-2023 odsetek Belgów regularnie chodzących do dentysty zwiększył się z 49% do 57%, co oznacza dodatkowe 880 tys. osób objętych opieką stomatologiczną.
Wzrost ten zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych. Zdecydowanie częściej z wizyt u dentysty korzystają dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat, co jest efektem pełnego finansowania podstawowej opieki stomatologicznej w tej grupie. Znaczna poprawa widoczna jest również wśród osób starszych – szczególnie w przedziale wiekowym 65-75 lat i powyżej.
Jednym z kluczowych czynników tej pozytywnej zmiany jest wprowadzenie tzw. ścieżki opieki stomatologicznej (trajet de soins buccaux) pod koniec 2016 r. Inicjatywa ta zakłada, iż w przypadku większości usług stomatologicznych pacjenci, którzy regularnie odwiedzają dentystę otrzymują od państwa większy zwrot kosztów niż ci, którzy tego nie robią. „Regularne” zgłaszanie się do dentysty oznacza, iż pacjent korzystał z opieki stomatologicznej w poprzednim roku kalendarzowym, a koszty zostały mu zwrócone w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Z raportu wynika również, iż coraz więcej Belgów korzysta z profilaktyki, przede wszystkim z wizyt kontrolnych oraz profesjonalnej higienizacji jamy ustnej. W latach 2021-2023 regularne wizyty profilaktyczne deklarowało 40,1% obywateli, podczas gdy w latach 2011-2013 było to jedynie 25%.
Nierówności finansowe wciąż barierą w dostępie do opieki stomatologicznej
Pomimo ogólnej poprawy statystyk, dane z raportu ujawniły również wyraźne dysproporcje w dostępie do usług stomatologicznych związane z sytuacją materialną pacjentów. Osoby znajdujące się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej – należące do gospodarstw domowych o niskich dochodach lub pobierające zasiłki socjalne – rzadziej odwiedzają dentystę, choćby jeżeli posiadają prawo do tzw. zwiększonego zwrotu kosztów leczenia (BIM – bénéficiaires de l’intervention majorée).
Wśród osób o lepszej sytuacji finansowej z usług dentystycznych korzysta aż 60%, podczas gdy wśród beneficjentów programu BIM (są to najczęściej osoby niepełnosprawne, bezrobotne oraz niezdolne do pracy przez dłużej niż 3 miesiące) odsetek ten wynosi 45%. Co więcej, tylko około 1/3 pacjentów z tej grupy skorzystało z profilaktycznych wizyt stomatologicznych w latach 2021-2023, a ponad 1/3 z nich w ogóle nie odwiedziła dentysty w tym okresie.
W raporcie podkreślono, iż regularna opieka stomatologiczna ma najważniejsze znaczenie nie tylko dla utrzymania zdrowia zębów, ale również dla ogólnego stanu zdrowia – może bowiem przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju m.in. zapalenia płuc i chorób układu sercowo-naczyniowego.
– Polskie społeczeństwo się starzeje, a z tym związana jest m.in. nieuchronna utrata uzębienia oraz konieczność interwencji protetycznej w celu przywrócenia prawidłowej funkcji żucia. Nie wszystkie osoby starsze dysponują funduszami na zaopatrzenie protetyczne w zaawansowanych technologiach, więc niezbędne staje się prawidłowe wykonanie prostych uzupełnień zgodnie z zasadami znanymi od lat. Protetyka powinna zajmować znaczące miejsce jeżeli chodzi o liczbę specjalistów – mówi prof. dr hab. Teresa Sierpińska, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.
Źródło: https://ima-aim.be/