Przedstawicielki Fundacji Avalon uczestniczyły 3 kwietnia w spotkaniu Komisji ds. Dzieci i Młodzieży pod przewodnictwem Posłanki Moniki Rosy. Podczas posiedzenia poruszono temat obecności rodziców przy dzieciach hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Podkreśliliśmy, iż wsparcie rodziców jest najważniejsze nie tylko dla dzieci, ale również dla personelu medycznego.
Dlaczego to tak ważne?
Dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak zaburzenia wzroku, słuchu, mowy czy dzieci komunikujące się dzięki alternatywnych metod, często potrzebują dodatkowego wsparcia w szpitalnych warunkach. Rodzice, znając specyficzne potrzeby swoich dzieci, mogą pomóc w tłumaczeniu i wyjaśnianiu sytuacji, co jest nieocenione w procesie leczenia i może być ogromnym wsparciem dla lekarzy.
Podczas komisji zwróciliśmy uwagę na konieczność edukacji personelu medycznego oraz rodziców, aby zapewnić pełne zrozumienie i wsparcie dla dzieci w spektrum autyzmu, a także doświadczających innych niepełnosprawności.
Potrzeba edukacji i zmiany postawy
Cieszymy się, iż Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Praw Dziecka oraz Minister Zdrowia są zgodni co do tego, iż prawa nie trzeba zmieniać – konieczne jest jednak wprowadzenie jasnych wytycznych dla szpitali oraz edukacja personelu i rodziców. Obecność rodzica pełni rolę terapeutyczną, a jej zagwarantowanie powinno być standardem w każdym szpitalu.
Jeśli prawo dziecka do obecności rodzica jest łamane, zgłoś to Rzecznikowi Praw Pacjenta:
800 190 590, [email protected]
Dziękujemy wszystkim uczestnikom komisji za otwartość na dialog i wspólne dążenie do poprawy warunków hospitalizacji dzieci. Jesteśmy przekonani, iż wspólne działania zarówno strony rządowej jak i organizacji społecznych działających na rzecz dzieci przyniosą realne zmiany, które będą korzystne dla wszystkich pacjentów i ich rodzin.
Na komisji Fundację Avalon reprezentowały Lusine Duryan, Kierowniczka Działu Avalon Kids i Centrum Aktywnej Rehabilitacji, oraz Olga Godzwa, Specjalistka ds. Projektów. Ich wiedza oraz doświadczenie życiowe były bardzo ważne w dyskusji na temat poprawy warunków dla dzieci przebywających na oddziałach intensywnej terapii.
Fundacja Avalon pozostaje zaangażowana w promowanie praw dzieci i ich rodzin oraz w edukację społeczeństwa na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wspierajmy razem zmianę, która przyniesie lepszą przyszłość dla najmłodszych pacjentów.