Wrocław: Pracownik powinien mieć luksus bycia sobą. „Inkluzywne miejsce pracy” – konferencja w Barbarze

razemztoba.pl 6 godzin temu

O tym jak budować miejsca pracy, w których wszyscy zatrudnieni mają równe szanse na rozwój i sukces bez względu na płeć, wiek, tożsamość czy pochodzenie rozmawiali uczestnicy konferencji „Inkluzywne miejsce pracy”, która odbyła się w środę, 7 maja 2025 r., we wrocławskiej Barbarze.

Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy” to jedno z wydarzeń, odbywających się w ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności – inicjatywy Komisji Europejskiej promującej równość i przeciwdziałanie dyskryminacji. Wzięły w niej udział osoby, które na co dzień zajmują się strategią różnorodności i inkluzywności w swoich instytucjach. Podzieliły się wiedzą, doświadczeniem i przykładami skutecznych praktyk, które udało im się wprowadzić. Podpowiedziały też, jak mierzyć się z codziennymi wyzwaniami w różnych organizacjach.

Człowiek musi się czuć bezpiecznie

Jak mówi Barbara Lisiewicz, dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, to już kolejna rozmowa o inkluzywnych miejscach pracy.

Jej zdaniem inkluzywność staje się coraz ważniejszym elementem w tworzeniu nowoczesnych środowisk pracy, gdzie ludzie czują się akceptowani, szanowani i mogą rozwijać swoje umiejętności.

– Najważniejsze jest to, abyśmy zarządzając różnymi podmiotami pozwolili swoim pracownikom i pracowniczkom na luksus bycia sobą w pracy. Aby to było możliwe, człowiek musi się czuć bardzo bezpiecznie w danym środowisku, a to z kolei jest realne, gdy będzie akceptowany. Właśnie takie miejsca powinniśmy tworzyć. To wymaga pracy całego zespołu na różnych szczeblach – mówiła Barbara Lisiewicz.

Najtrudniej zmienić język

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się więcej o m.in. o inkluzywnym języku w organizacji oraz o tym, jak budować na co dzień równość w firmach.

– Język inkluzywny to najtrudniejsza część zmiany, którą trzeba wprowadzić w organizacji. Jest to trudniejsze od zmiany architektury i własnych poglądów. To język łączący, tworzący wspólnotę, a także obejmujący wszystkich – zaznaczył Prof. Tomasz Piekot, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto wiedzieć, jakie zmiany wprowadzić w organizacji

Podczas konferencji mowa była też o sytuacji osób 50+ na rynku pracy oraz miejscach przyjaznych sensorycznie.

– Na co dzień zajmujemy się tematyką równościową i miękkimi tematami pracowniczymi. Jestem tu po to, aby poznać dobre praktyki w tym zakresie, które moglibyśmy wykorzystać u nas na uczelni – powiedziała Barbara Kulińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Jestem kierownikiem kadr, dlatego interesuje mnie ta tematyka. Inkluzywne miejsca pracy są potrzebne, a wiele osób nie ma takiej świadomości. My również zatrudniamy osoby z niepełnosprawnościami i jeżeli będzie taka potrzeba na pewno przyjmiemy kolejne – zapowiada Ewa Bielska z Zarządu Cmentarzy Komunalnych

Miejsce dostępne dla wszystkich

Na miejsce spotkania specjalnie wybrano Barbarę, która jest w pełni dostępna architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach. Z kolei z myślą o osobach niesłyszących wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Organizatorem wydarzenia był Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
oprac. red.
Idź do oryginalnego materiału