USA: 4 mln dolarów za brak dostępu do dentysty

dentonet.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: USA: 4 mln dolarów za brak dostępu do dentysty


Jak donoszą amerykańskie media, ława przysięgłych zadecydowała o przyznaniu kwoty 4,3 mln dolarów odszkodowania mieszkańcowi Las Vegas, który twierdził, iż odmówiono mu odpowiedniego leczenia stomatologicznego podczas odbywania kary w stanowym zakładzie karnym w Nevadzie.

Nicolai Mork przebywał w zakładzie Stewart Conservation Camp, skazany za podpalenia domów mieszkalnych w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Mork – absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT) z tytułem magistra zarządzania – został aresztowany w 2017 r. pod zarzutem terroryzmu oraz posiadania broni masowego rażenia. Mork został powiązany z serią eksplozji z użyciem koktajli Mołotowa w pobliżu domów mieszkalnych w Las Vegas. Podczas przeszukania jego domu znaleziono blisko 150 kg substancji chemicznych mogących służyć do produkcji materiałów wybuchowych. W 2018 r. w ramach ugody oskarżony przyznał się do winy i został skazany na 4 do 10 lat więzienia. Nicolai Mork opuścił zakład karny w połowie 2021 r.

Departament Więziennictwa stanu Nevada został zobowiązany do wypłaty odszkodowania, które ma zrekompensować szkody wynikające z wielomiesięcznego braku dostępu do leczenia stomatologicznego. Mork twierdził, iż przez około rok zmagał się z próchnicą, która nie była leczona, co doprowadziło do utraty kilku zębów.

Problem stomatologiczne i dermatologiczne więźnia zignorowane

Na silne bóle zęba z ogniskiem próchnicy Mork miał skarżyć się w marcu 2020 r., czyli na początku pandemii COVID-19. Stan zęba więźnia pogarszał się przez kolejne 9 miesięcy, ponieważ infekcja objęła miazgę zęba, a także zęby sąsiednie. W celu ​złagodzenia silnego bólu Mork otrzymywał leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W tym czasie – od marca 2020 r. do lutego 2021 r. – osadzony wysłał kilka próśb o skierowanie do dentysty lub silniejsze środki przeciwbólowe, ale nie uzyskał oczekiwanej pomocy.

Mężczyzna planował skargę na opóźnienia w opiece stomatologicznej, ale funkcjonariusze służby więziennej mieli go poinformować, iż nie może składać skarg w tej sprawie. Mork miał też usłyszeć, iż „dobrzy więźniowie mogą otrzymać pomoc, ale awanturnicy, którzy za bardzo narzekają, zostaną zignorowani”. Ostatecznie Mork nigdy nie złożył skargi podczas swojego pobytu w zakładzie karnym.

Dodatkowo Mork zgłaszał występowanie zmian skórnych przypominających odrę, które także nie były odpowiednio zdiagnozowane ani leczone. Dopiero po opuszczeniu zakładu karnego uzyskał – jak sam to określił – adekwatną pomoc lekarską i stomatologiczną.

Źródło: https://drbicuspid.com/

Idź do oryginalnego materiału