Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zaprezentowano długo wyczekiwany projekt unijnego aktu o lekach krytycznych. Chodzi o katalog zachęt, które mają przyciągnąć produkcję farmaceutyczną do UE po to aby zapobiegać niedoborom kluczowych dla pacjentów leków.
Celem nowych regulacji jest zwiększenie dostępności najważniejszych leków w UE m.in. poprzez wzmocnienie produkcji farmaceutycznej w Unii, uniezależnienie się państw członkowskich od dostawców zewnętrznych oraz dywersyfikację dostaw.
Przygotowanie ustawy zapowiedziała jeszcze w ubiegłym roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas przedstawiania swoich priorytetów politycznych na nową kadencję KE.
Zadanie opracowania przepisów wpisane zostało też do teki komisarza UE ds. zdrowia Olivera Verhelyiego.
Stary problem – nowe rozwiązania
Problem niedoboru leków krytycznych w UE nie jest nowy, ale jego skalę obnażyły zwłaszcza ostatnie kryzysy, w tym pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę. Chodzi tu o leki o krytycznym znaczeniu dla pacjentów – zarówno antybiotyki, jak i leki przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe i sercowo-naczyniowe. Zwykle dla tego rodzaju leków istnieją ograniczone alternatywy lub nie ma ich wcale, a ich niedobór może mieć dramatyczne konsekwencje zarówno dla pacjentów, jak i jakości bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w całej Europie.
– Braki leków i zależność UE od dostawców farmaceutyków zagrażają zdrowiu Europejczyków – przyznał podczas konferencji prasowej w Strasburgu komisarz Varhelyi.