Jak donoszą brytyjskie media, w Chester miał miejsce nietypowy zabieg stomatologiczny. U mieszkańca tamtejszego ogrodu zoologicznego przeprowadzono przełomowe leczenie endodontyczne. Pacjent – leniwiec o imieniu Rico – czuje się dobrze.
Zabieg leczenia kanałowego został przeprowadzony przez lekarzy stomatologów z Uniwersytetu Newcastle u 25-letniego leniwca dwupalczastego, samca o imieniu Rico.
Jak się przypuszcza, Rico to prawdopodobnie pierwszy przedstawiciel swojego gatunku, u którego wykonano leczenie endodontyczne. Leniwiec trafił na stół operacyjny po tym, jak opiekunowie zauważyli obrzęki po obu stronach jego pyska. Przeprowadzone badania wykazały obecność dwóch ropni okołowierzchołkowych.
Trzygodzinny zabieg operacyjny
Trwającą 3 godziny operację Rico przeszedł w centrum opieki nad zwierzętami w zoo w Chester. U zwierzęcia usunięto zainfekowaną tkankę otaczającą dwa zęby. W odróżnieniu od typowego leczenia kanałowego, dentyści dostali się do zębów zwierzęcia od ich części dolnej.
Dr Dave Edwards z Wydziału Stomatologii na Uniwersytecie w Newcastle wyjaśnił, iż operacja polegała na usunięciu wierzchołka korzenia zęba i uszczelnieniu go specjalnym cementem. – Leczenie leniwca było ogromnym wyzwaniem ze względu na jego unikalną anatomię. Ale było to też bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.
Rezydentka weterynaryjna zoo w Chester, Charlotte Bentley, dodała: – Zęby, które były operowane, to wysoce wyspecjalizowane, ostre trzonowce. Leniwce mają zupełnie inne zęby niż ludzie, co utrudnia ich leczenie. Choć nie udało się uratować obu zębów, dobra wiadomość jest taka, iż od czasu zabiegu ropnie nie wróciły, a najnowsze zdjęcie rentgenowskie pokazuje, iż wypełnienie przez cały czas trzyma się na miejscu. Można śmiało powiedzieć, iż leczenie skutecznie rozwiązało problem bólu zęba.
Stomatologiczna podróż w nieznane
Z kolei uczestnicząca w zabiegu dr Fiona Beddis potwierdziła, iż zespół dentystów z Uniwersytetu w Newcastle nigdy wcześniej nie przeprowadzał podobnej operacji u leniwca: – Była to naprawdę „podróż w nieznane”. Z tego powodu wszyscy lekarze byli bardzo zadowoleni z pomyślnego rezultatu. Leczenie Rico to dla naszego zespołu wyjątkowa okazja. Wielkim zaszczytem było móc leczyć tak rzadkie i piękne zwierzę.
Stan Rico, który mieszka z Tiną – samicą leniwca dwupalczastego, jest regularnie monitorowany. Wszystko wskazuje na to, iż czuje się dobrze.
Leniwce dwupalczaste występują w Ameryce Południowej, gdzie zagrożeniem dla nich są m.in. wycinka lasów, utrata siedlisk oraz kłusownictwo na potrzeby nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami. Zoo w Chester, jedno z najstarszych w Wielkiej Brytanii, bierze udział w programie hodowli ochronnej, który ma na celu zabezpieczenie tego gatunku na terenie Europy.
Źródła: https://dentistry.co.uk/
https://www.bbc.com/