W maju do naszej redakcji wpłynęła prośba od jednej z czytelniczek w związku z uzyskaniem przez nią odmownej decyzji o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Okazało się, iż na przedłożonym przez nią dyplomie ukończenia szkoły policealnej znajduje się tytuł zawodowy „technik farmacji”. Dyplom ten uzyskała w 1998 roku. Od tamtego czasu nikt nie kwestionował jego wiarygodności. Co więcej, jak wskazuje nasza czytelniczka – szkoła posiadała uprawnienia szkoły publicznej z uprawnieniami do kształcenia na kierunku technik farmaceutyczny. W 2015 roku szkołę zlikwidowano. Uniemożliwia to wydanie przez nią duplikatu dyplomu z adekwatną nazwą tytułu zawodowego, tj. „technik farmaceutyczny”.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje ścieżkę działania
Jak postąpić w przypadku opisanej powyżej sytuacji wskazało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdziło ono, iż zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, świadectwa i dyplomy ukończenia szkoły zawierające błędy lub omyłki podlegają wymianie po zwrocie dokumentu zawierającego błąd. Resort zdrowia zaznacza, iż jednostką odpowiedzialną za wystawienie dyplomu jest szkoła, która wydała go w wersji błędnej. Co zatem zrobić, gdy szkoła już nie istnieje?
– Zgodnie ze ścieżką postępowania w takim przypadku, osoba posiadająca wydany przez szkołę dyplom z niewłaściwą nazwą zawodu powinna zwrócić się do szkoły, a o ile szkołę zlikwidowano – do odpowiedniego kuratorium oświaty z wnioskiem o wydanie duplikatu dyplomu z adekwatną nazwą zawodu – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
Może się jednak okazać, iż kuratorium oświaty nie dysponuje adekwatną dokumentacją przebiegu nauczania. Może to uniemożliwiać potwierdzenie uzyskania przez daną osobę określonego tytułu zawodowego. W takim przypadku ma ono prawo odmówić wydania duplikatu dyplomu.
– Wówczas kuratorium oświaty powinno wydać zaświadczenie o braku możliwości wydania duplikatu, o którym mowa w § 61 ust. 13 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. – wskazuje resort zdrowia.
Wydane przez kuratorium zaświadczenie upoważnia następnie do złożenia wniosku do adekwatnego sądu o wydanie duplikatu dyplomu, który będzie pozbawiony błędów i omyłek.
Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, iż każdy przypadek odmowy wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego rozpatruje się indywidualnie. Wskazana ścieżka postępowania ma charakter orientacyjny i może nie mieć zastosowania do każdej sytuacji. Resort zaznacza również, iż organem odpowiedzialnym za decyzję o uzyskaniu wpisu do wspomnianego rejestru jest wojewoda adekwatny ze względu na miejsce zamieszkania. To właśnie do niego należy ostateczna decyzja w sprawie przyznania wpisu.
Technik farmaceutyczny czy technik farmacji – to jednak ma znaczenie
Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności, opracowaną zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod numerem 321301 widnieje tytuł zawodowy „technik farmaceutyczny”. Oznacza to, iż wszystkie oficjalne dokumenty – świadectwa ukończenia szkół oraz certyfikaty powinny posługiwać się wyłącznie tą formą. Z kolei termin „technik farmacji” nie figuruje w żadnym obowiązującym akcie prawnym.
Zamieszanie związane z błędnie wydanym dyplomem ukończenia szkoły policealnej na kierunku technik farmaceutyczny wynika prawdopodobnie z powszechnego użycia niepoprawnej terminologii. W potocznej mowie łatwo natknąć się na określenia typu „technik farmacji” – i to nie tylko wśród osób niezwiązanych z branżą. Zdarza się, iż choćby same placówki edukacyjne posługują się tą niepoprawną formą. Nietrudno też znaleźć ogłoszenia o pracę, w których poszukiwany jest „technik farmacji” – w tym także te publikowane na stronach izb aptekarskich, co tylko pogłębia zamieszanie. Termin „technik farmacji” pojawia się również na identyfikatorach pracowników niektórych aptek.
Sytuacja, jaka spotkała jedną z naszych czytelniczek, jednoznacznie wskazuje na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na prawidłowe wskazywanie tytułu zawodowego. Jak widać, różnica między „technik farmaceutyczny” a „technik farmacji” może mieć najważniejsze znaczenie.
O komentarz w sprawie poprosiliśmy również Śląski Urząd Wojewódzki. Jednak do momentu publikacji tego tekstu, odpowiedzi nie uzyskaliśmy.
©MGR.FARM