Trwa katastrofa humanitarna w Strefie Gazy. W ostrzałach i bombardowaniach zginęło już ponad 58 000 Palestyńczyków i Palestynek, a ponad 90% budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Oprócz ofiar śmiertelnych, tragicznym żniwem konfliktu są amputacje wśród osób poszkodowanych w bombardowaniach i ostrzałach. Według raportu przygotowanego przez ONZ, każdego dnia ponad 10 dzieci traci nogę lub obydwie nogi.

Ponad 58 000 Palestyńczyków i Palestynek zginęło w ciągu ostatnich 20 miesięcy w Strefie Gazy. Niemal co trzecia z tych ofiar jest niepełnoletnia. Wśród setek tysięcy rannych w ostrzałach i bombardowaniach, w szczególnie tragicznej sytuacji są osoby, które straciły w ich efekcie kończyny. W najnowszym raporcie ONZ szacuje, iż w Strefie Gazy każdego dnia ponad 10 dzieci traci nogę lub obydwie nogi.
– Nasi lekarze pracujący w szpitalu al-Aksa mówią nam o tym od dawna. Po powrocie z miesięcznego wyjazdu dla większości z nich najtrudniejszym wspomnieniem są amputacje kończyn 2-3 letnich dzieci -– komentuje Ewa Piekarska-Dymus, prezeska Polskiej Misji Medycznej – Niektóre amputacje przeprowadzane są bez znieczulenia. Utrata kończyny będzie rzutować na życie najmłodszych choćby w trakcie ewentualnego pokoju. Znamy to z Syrii: to utrudniony dostęp do edukacji, często wręcz wyrok skazujący dziecko na odcięcie od rówieśników i spędzanie swojego życia w domu.
Brak szans na protezy
W Strefie Gazy nie ma w tej chwili szans na skuteczne protezowanie poszkodowanych. System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy stoi na granicy całkowitego upadku – funkcjonuje (zazwyczaj częściowo) mniej niż połowa szpitali i punktów medycznych. Niedobory leków, sprzętu oraz wyczerpanie personelu sprawiają, iż tysiące rannych i chorych pozostają bez szans na jakąkolwiek pomoc.
– Chcielibyśmy protezować osoby które straciły kończyny, ale to będzie możliwe dopiero przy stałym zawieszeniu broni i powrocie do normalnego funkcjonowania opieki zdrowotnej. Na ten moment nasi lekarze w Dajr al-Balah mogą prowadzić tylko doraźną pomoc dla rannych i poszkodowanych – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, nigdzie na świecie nie ma więcej dzieci po amputacjach. Jako społeczność międzynarodowa będziemy musieli na to zareagować i zaplanować szeroki program pomocowy dla osób, które straciły w Strefie Gazy kończyny.
Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, od początku eskalacji konfliktu zginęło co najmniej 58 573 Palestyńczyków i Palestynek (choć według badań opublikowanych w czasopiśmie Lancet, liczba ofiar może być choćby o 40% większa): 31% z nich to dzieci. Po stronie izraelskiej zginęło ponad 1600 osób, z czego około 50% to cywile, którzy byli ofiarami ataku z 7 października 2023 roku.
Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Strefie Gazy:
- ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/wplacam/
- przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 40 1030 1508 0000 0008 2378 3004
- załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl
Źródło: Polska Misja Medyczna (materiał prasowy)