Stracił mowę. Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta w Polsce

news.5v.pl 1 tydzień temu

Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta w Polsce. Mężczyzna, który w wyniku „nieprawidłowego postępowania diagnostycznego” stracił mowę, dostał ponad 200 tysięcy złotych. O przyznaniu rekompensaty zdecydował Rzecznik Praw Pacjenta. Wypłacone środki pochodzą z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał rekordową kwotę odszkodowania wypłaconą w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Lekarz popełnił błąd

Sprawa dotyczy pacjenta, który miał problemy z chrypką, chrapaniem oraz swobodnym oddychaniem. Jak się okazało był to nowotwór, jednak w wyniku nieprawidłowego postępowania diagnostycznego, opóźniono rozpoznanie guza krtani o ponad 15 miesięcy.

Opóźnienie w wykryciu nowotworu spowodowało konieczność całkowitego usunięcia tego narządu, a w konsekwencji całkowitej utraty mowy.

ZOBACZ: Jak uzdrowić służbę zdrowia? Ekspert wskazuje na rozwiązanie z przeszłości

„W związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, uciążliwością leczenia oraz pogorszeniem jakości życia, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał Pacjentowi z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych kwotę w wysokości 202 971 zł” – przekazano w komunikacie.

„Ponadto Pacjent otrzymał zaświadczenie uprawniające do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach” – zaznaczono.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Jakie jest jego zadanie?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, który działa od września 2023 roku, pozwala na szybsze uzyskanie rekompensaty bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. Jak podkreślono, „służy on ochronie praw pacjentów i zapewnienia im sprawiedliwego wsparcia w przypadku niepożądanych zdarzeń medycznych”.

ZOBACZ: Magdalena Biejat o rządowym projekcie. „Nie ufam ministrowi finansów”

„Zapewnia realne wsparcie zarówno poszkodowanym pacjentom oraz ich rodzinom. Fundusz ma znaczenie także dla lekarzy, uwalniając ich od długotrwałych procesów sądowych. W dłuższej perspektywie analiza zgłoszonych przypadków przyczyni się do lepszego zrozumienia i eliminowania źródeł niepożądanych zdarzeń medycznych, a w konsekwencji do podnoszenia standardów opieki zdrowotnej w Polsce” – dodano w komunikacie.

Według informacji rzecznika praw pacjenta „od początku funkcjonowania Funduszu, przyznano już ponad 19 milionów złotych dla 318 osób, z czego 99 proc. pacjentów i wnioskodawców zaakceptowało świadczenie. Średnia wysokość przyznanego świadczenia wyniosła ponad prawie 61 tysięcy złotych”.

wb

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału