Różnice stomatologiczne między rasami – co warto wiedzieć, kształcenie endodontyczne – konieczne ujednolicenie programów, prof. Marzena Dominiak w Specjalnym Komitecie Światowego Parlamentu Dentystycznego, wyciągi elastyczne w ortodoncji – problemy kliniczne, czy antydepresanty mogą pomóc w leczeniu TMD, kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – co trzeba o nim wiedzieć – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Choć wszyscy przedstawiciele naszego gatunku mają podobną budowę anatomiczną jamy ustnej, istnieją pewne zauważalne różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Uwarunkowania genetyczne wpływają m.in. na kształt i ustawienie zębów, jakość szkliwa oraz podatność na niektóre choroby przyzębia czy wady zgryzu.
Leczenie kanałowe to jeden z kluczowych obszarów praktyki stomatologicznej. Tymczasem jakość edukacji endodontycznej na poziomie studiów przez cały czas znacznie różni się w zależności od kraju. Nowe badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wskazuje na pilną potrzebę ujednolicenia programów nauczania oraz szerszego wdrażania nowoczesnych technologii.
Prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – została wybrana do Specjalnego Komitetu Światowego Parlamentu Dentystycznego w ramach Światowej Federacji Dentystycznej FDI. Wcześniej – w latach 2017-2024 – prof. Dominiak była członkinią stałego komitetu edukacyjnego Federacji.
Wyciągi elastyczne zostały wprowadzone do leczenia ortodontycznego w 1892 r. przez Calvina S. Case’a i od tego czasu są cennym elementem pomocniczym do korekty poszczególnych wad zgryzu. Istnieje kilka sposobów klasyfikacji wyciągów – ze względu na skład, rozmiar, wywieraną siłę oraz zastosowanie kliniczne. Na rynku dostępny jest bardzo duży asortyment wyciągów, dla których trudno odnaleźć wspólne elementy standaryzacji. Dla lekarza praktyka najważniejsza jest znajomość wartości siły adekwatnej dla danej fazy leczenia oraz optymalnego czasu noszenia wyciągów.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w połączeniu np. z użyciem szyny okluzyjnej lub artrocentezą może okazać się skuteczne w ograniczaniu dolegliwości bólowych i poprawie funkcji u pacjentów zmagających się z przewlekłym zaburzeniem stawu skroniowo-żuchwowego (TMD). Taki wniosek płynie z przeglądu systematycznego, który został opublikowany 4 kwietnia w czasopiśmie „Journal of Oral Rehabilitation”.
Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych i opisanym w niej obowiązkiem doskonalenia zawodowego, każda higienistka stomatologiczna musi ukończyć w 5-letnim okresie rozliczeniowym kurs doskonalący. Jak długo będzie trwał taki kurs? Jakie zagadnienia obejmuje program kursu doskonalącego dla higienistek? Jak będzie wyglądał kończący go egzamin? Sprawdzamy!
– Jako dentyści jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż większość torbieli pochodzi z przewlekłych stanów zapalnych okolic okołowierzchołkowych, ewentualnie z bezpośrednich trudności wyrzynania się zębów ósmych. Natomiast każdy lekarz w ramach przygotowania do zabiegu wyłuszczania torbieli powinien rozważyć wykonanie badania histopatologicznego. Część tych zmian może być potencjalnie zmianami nowotworowymi – mówi lek. dent. Jędrzej Karpisz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonujący na co dzień m.in. zabiegi z chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej, uczestnik polskich i zagranicznych kursów oraz szkoleń, członek ORL w Warszawie.