Czy zęby z laboratorium będą rewolucją w leczeniu próchnicy, dentyści mogą pomóc w walce z otyłością wśród dzieci, komórki podobne do neuronów pozyskane z komórek macierzystych miazgi zęba, jak przewlekła choroba nerek wpływa na stan zdrowia jamy ustnej, AI i biodruk 3D rewolucjonizują przeszczepy tkanek miękkich jamy ustnej, hormony ciążowe zwiększają ryzyko próchnicy zębów, choroby jamy ustnej częstsze u dzieci i młodych dorosłych, opublikowano programy kursów doskonalących dla asystentek i higienistek – zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!
Czy tradycyjne wypełnienia i implanty mogą niedługo odejść do lamusa? Badania naukowców z King’s College London wskazują, iż pacjenci być może już niedługo będą mogli „wyhodować” własne, naturalne zęby. Kluczem okazał się specjalny biomateriał, który pozwala komórkom skutecznie się ze sobą komunikować – jedna komórka może „poinformować” drugą, iż czas rozpocząć proces różnicowania się w komórkę zębową.
Biorąc pod uwagę ścisłe powiązania między dietą, próchnicą, otyłością i chorobami przewlekłymi, zespół stomatologiczny może odegrać kluczową rolę w profilaktyce otyłości u dzieci. W Wielkiej Brytanii zdecydowana większość pacjentów popiera możliwość pomiaru masy ciała przez dentystów oraz rozmowy na temat wagi podczas wizyt stomatologicznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków (University of the Basque Country, UPV/EHU) udowodnili, iż komórki macierzyste pozyskane z miazgi zęba mogą zostać przekształcone w neurony zdolne do przewodzenia impulsów elektrycznych. Wyniki tych badań – opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Stem Cell Research & Therapy” – otwierają nowe perspektywy dla inżynierii tkanki nerwowej oraz terapii komórkowych w leczeniu takich schorzeń, jak choroba Huntingtona czy padaczka.
Nerki pełnią wiele kluczowych funkcji – usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany materii i nadmiar płynów, regulują gospodarkę elektrolitową oraz wytwarzają hormony. Choć organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez tych narządów, przewlekła choroba nerek (PChN) występuje coraz częściej – w 2040 r. może być piątą najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci na świecie.
Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (National University of Singapore, NUS) opracowali nowatorską metodę tworzenia indywidualnych przeszczepów dziąsła z wykorzystaniem biodruku 3D wspomaganego przez sztuczną inteligencję.
Podwyższone poziomy hormonów w okresie ciąży mogą być istotnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy. Tezę tę potwierdza opublikowana na początku kwietnia informacja prasowa Uniwersytetu Medycznego w Rochester (URMC).
W ostatnich dekadach w skali całego globu problemy zdrowia jamy ustnej nastolatków i młodych dorosłych nasiliły się – głównie z powodu rosnącej liczby przypadków zapalenia przyzębia oraz utraty zębów. Temat ten został poruszony w pracy chińskich naukowców, opublikowanej 4 kwietnia w czasopiśmie „BMC Oral Health”.
Na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zostały opublikowane oficjalne, zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia programy kursów doskonalących dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Każda asystentka i higienistka stomatologiczna musi ukończyć taki kurs w ramach doskonalenia zawodowego raz na pięć lat. Za udział w nim przyznawanych jest 120 punktów edukacyjnych.
– Jako dentyści jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż większość torbieli pochodzi z przewlekłych stanów zapalnych okolic okołowierzchołkowych, ewentualnie z bezpośrednich trudności wyrzynania się zębów ósmych. Natomiast każdy lekarz w ramach przygotowania do zabiegu wyłuszczania torbieli powinien rozważyć wykonanie badania histopatologicznego. Część tych zmian może być potencjalnie zmianami nowotworowymi – mówi lek. dent. Jędrzej Karpisz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonujący na co dzień m.in. zabiegi z chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii zachowawczej, uczestnik polskich i zagranicznych kursów oraz szkoleń, członek ORL w Warszawie.