Scenariusz zajęć matematycznych z elementami kodowania – Nasze miejsce w przedszkolu

pedagogika-specjalna.edu.pl 2 dni temu

Prowadząca:

Monika Kozłowska

Grupa wiekowa:

4–5-latki, Grupa „Biedronki”

Temat kompleksowy: Poznajmy się

Temat dnia: Nasze miejsce w przedszkolu

Obszar z podstawy programowej:

1.2; 1.6; 1.7; 2.3; 3.2; 3.4; 3,5; 3.8; 3.9; 4.1; 4.2; 4.5; 4.9; 4.12; 4.14; 4.15

Cele ogólne:

  • zapoznanie z pomieszczeniami – miejscami znajdującymi się w przedszkolu
  • doskonalenie umiejętności matematycznych
  • rozwijanie umiejętności współpracy

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • rozpoznaje pomieszczenie na podstawie zdjęcia (sala, szatnia, plac zabaw, łazienka)
  • układa 3–5-elementowe puzzle
  • porusza się do przodu i do tyłu w rytm muzyki
  • porusza pionek zgodnie ze wskazanym przez nauczyciela kierunkiem
  • rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt

Metody:

  • słowna
  • pokazowa
  • działania praktycznego

Formy:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • grupowa

Środki dydaktyczne:

zdjęcia pomieszczeń i miejsc znajdujących się w przedszkolu rozcięte na 3-5 elementów: sala, łazienka, szatnia, plac zabaw, telewizor multimedialny, prezentacja wykonana w programie Power Point z planszami do kodowania, plansze do kodowania o wymiarach 3 pola na 3 pola dla wszystkich dziecka, nagranie utworu „Buty Basi” M. Tomaszewskiej, SI guma, tablet graficzny, biedronki z różną ilością kropek do podziału na grupy

Przebieg zajęć:

1. Powitanie wszystkich dzieci, podanie celów zajęć.

Dziś będziemy poznawać miejsca znajdujące się w naszym przedszkolu. Jakie to będą miejsca, to odkryjemy podczas zajęć. Będziemy się również poruszać przy pomocy specjalnie zakodowanej mapy, dzięki której rozwiniemy nasze umiejętności matematyczne i umiejętność poruszania się w różnych kierunkach.

2. Poznanie miejsc znajdujących się w przedszkolu: sala, szatnia, łazienka, plac zabaw.

Dobór dzieci w grupy wg biedronek z odpowiednią ilością kropek i układanie puzzli w grupach. Rozpoznawanie pomieszczeń znajdujących się na ułożonych puzzlach, podanie ich nazw.

3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Tup, tup, tup idzie but” wg M. Tomaszewskiej z wykorzystaniem SI gumy.

4. „Zwiedzamy przedszkole” – zabawa matematyczna z elementami kodowania.

Każde dziecko otrzymuje planszę do kodowania wraz z pionkiem przedstawiającym symbol grupy (W moim przypadku jest to grupa Biedronki, dlatego pionkiem jest biedronka). Planszą jest kratownica podzielona na 9 pól, z czego 8 jest białych, a środkowe pole START jest szare. Wokół planszy są 4 prostokąty w następujących kolorach: czerwony, niebieski, żółty i zielony. Na trzech białych polach planszy widnieją czarne symbole przedstawiające figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt). Dzieci kładą pionek na polu START (szare). Ich zadaniem jest przesuwać pionek zgodnie z instrukcją nauczyciela tak, aby dojść do pól oznaczonych symbolami (figurami geometrycznymi), a następnie odkodować, które miejsce w przedszkolu ukryte jest pod danym symbolem, np. trójkąt – plac zabaw, koło – szatnia itp. Zdjęcia z symbolami nie są widoczne gołym okiem (wydrukowane zdjęcie jest przykryte białą kartką z czarnym symbolem w rogu – np. trójkątem i zalaminowane), dopiero po włączeniu tabletu graficznego – po podświetleniu ukazuje się tajemnicze miejsce. Zamiast tabletu graficznego można użyć też latarki. Po każdym przesunięciu pionka na planszy nauczyciel wyświetla na dużym ekranie multimedialnym slajd z adekwatnym położeniem pionka, a dzieci sprawdzają, czy przesunęły pionek na adekwatne miejsce.

a) Instrukcja dla dzieci starszych:

Pole z kwadratem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole w prawo. (Pionek ląduje na symbolu kwadratu.)


Pole z kołem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole w dół. (Pionek ląduje na symbolu koła.)

Pole z trójkątem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole do góry. (Pionek ląduje na symbolu koła.)
  3. Przesuń pionek 1 pole w lewo. (Pionek ląduje na symbolu trójkąta.)

b) Instrukcja dla dzieci młodszych i dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:

Pole z kwadratem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole w stronę niebieską. (Pionek ląduje na symbolu kwadratu.)

Pole z kołem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole w stronę żółtą. (Pionek ląduje na symbolu koła.)

Pole z trójkątem

  1. Ustaw pionek na szarym polu START.
  2. Przesuń pionek 1 pole w stronę czerwoną. (Pionek ląduje na symbolu koła.)
  3. Przesuń pionek 1 pole w stronę zieloną. (Pionek ląduje na symbolu trójkąta.)

5. Podsumowanie zajęć.

Dzieci mówią, czy podobały się im zajęcia. Określają, która aktywność podobała się im najbardziej. jeżeli zajęcia się podobały, dzieci losują symbol biedronki i przyklejają wokół ilustracji przedszkola.

Pobierz planszę do kodowania

Scenariusz zajęć matematycznych w przedszkolu opracowała: Monika Kozłowska – Czytelniczka Portalu

Post Scenariusz zajęć matematycznych z elementami kodowania – Nasze miejsce w przedszkolu pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału