Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci na Opolszczyźnie

doxa.fm 1 dzień temu
Fot. Pixabay

Mają zapewnić maksymalną ochronę przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne i wyeliminować występowanie tych chorób w społeczeństwie – szczepionki. Pod hasłem „Szczepienia chronią – zaufaj nauce” trwa Europejski Tydzień Szczepień. W Polsce szczepienia obowiązkowe realizowane są według kalendarza szczepień u dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

– jeżeli chodzi o szczepienia obowiązkowe sytuacja w naszym województwie nie jest najgorsza. Na tle Polski wyglądamy całkiem nieźle, o ile chodzi o szczepienia dzieci. Niepokojący jest natomiast trend, jaki obserwujemy, ponieważ z roku na rok liczba osób uchylających się od szczepień i nie szczepiących dzieci rośnie. Tutaj musimy jak najwięcej o tych szczepieniach rozmawiać i podkreślać, iż od tego, czy będziemy się szczepić, czy będziemy szczepić swoje dzieci, zależy to czy będą się pojawiać te choroby niebezpieczne, o których już zapomnieliśmy, jak na przykład krztusiec czy błonica. o ile liczba osób nieszczepionych będzie rosła, te choroby będą wracać – mówi Witold Radomański, oddział epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Poza szczepieniami obowiązkowymi na przykład na gruźlicę, odrę, świnkę czy ospę wietrzną, są też szczepienia dla dzieci zalecane, które uzupełniają szczepienia obowiązkowe. Wśród zalecanych szczepień znajdują się między innymi szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, zakażeniom meningokokowym, grypie czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Witold Radomański:

Autor: Anna Kurc/SP

Idź do oryginalnego materiału