Raport Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024 to piąta edycja dokumentu analizującego obszary mające wpływ na efektywność opieki onkologicznej w naszym kraju. Publikacja przygotowana przez ekspertów All.Can Polska jest kompleksowym dokumentem, który przedstawia stan polskiej onkologii i hematoonkologii. Jego zadaniem jest wspieranie w decyzjach dotyczących zmian jakie należałoby wprowadzić, aby poprawić efektywność i jakość leczenia nowotworów w Polsce.
– Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej jest wyjątkowym, cyklicznym opracowaniem, które podsumowuje zmiany, jakie zaszły w obszarze onkologii i hematoonkologii. W 2025 r. rozpoczynamy wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), a niniejszy raport jest podsumowaniem działań, składających się na gotowość do realizacji tego kluczowego kroku na drodze wprowadzenia nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną – podkreśla Aleksandra Rudnicka, przewodnicząca Prezydium All.Can Polska, rzecznik społeczny Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.
Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami ekspertów w ramach najnowszego raportu Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024.
Eksperci All.Can Polska podsumowali rok 2024
W nawiązaniu do wydanego w roku 2017 raportu otwarcia: All.Can: Poprawa Efektywności i Stabilności Opieki Onkologicznej. Rekomendacje Dla Polski oraz przygotowywanych cyklicznie raportów, eksperci All.Can Polska przeprowadzili analizę zachodzących w ostatnim roku zmian i przedstawili rekomendacje w pięciu obszarach:
- Efektywnej alokacji dostępnych zasobów na opiekę onkologiczną.
- Zwiększenia roli profilaktyki pierwotnej i badań przesiewowych.
- Zapewnienia szybszego i szerszego dostępu do innowacyjnych technologii medycznych.
- Uwzględnienia perspektywy pacjentów we wszystkich decyzjach związanych z procesem planowania, wdrażania i oceny opieki onkologicznej.
- Poprawy dostępu pacjentów do udziału w badaniach klinicznych.
– Jednym z kluczowych elementów, na który zwraca uwagę raport „Diagnoza zmian w opiece onkologicznej i hematoonkologicznej 2024” jest poprawa koordynacji i jakości opieki onkologicznej w Polsce. Oczekiwane pełne wdrożenie KSO powinno umożliwić lepsze wykorzystanie zasobów – pacjenci będą trafiać od razu tam, gdzie dostępne są odpowiednie technologie i specjaliści, zamiast krążyć po systemie. Koordynacja musi być wspierana narzędziami informatycznymi, które ułatwią śledzenie ścieżki pacjenta i raportowanie wykonanych świadczeń. Dane przekazywane dzięki systemów pozwolą identyfikować opóźnienia i wąskie gardła w procesie leczenia, a tym samym lepiej kierować środki tam, gdzie są najbardziej potrzebne – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, członek Prezydium All.Can Polska.
I dodaje:
– Powinny pozwolić też na ocenę przestrzegania zaleceń diagnostyczno-terapeutycznych przez ośrodki i powiązać dzięki temu jakość opieki z finansowaniem. Niezależnie trzeba przyśpieszyć prace nad koncepcją wyspecjalizowanych Cancer Unit. Takie wyspecjalizowane jednostki mogą osiągać lepsze wyniki kliniczne przy efektywniejszym wykorzystaniu środków. Jesteśmy przekonani, iż odpowiednie finansowanie onkologii ma bezpośrednie przełożenie na jakość opieki i wyniki leczenia pacjentów.
WARTO WIDZIEĆ: NOWOTWORY W POLSCE
Profilaktyka onkologiczna
– Niewątpliwie wśród wartych podkreślenia osiągnięć minionego roku jest rozwój działań profilaktycznych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej przez wprowadzenie nowych narzędzi i programów wspierających wczesne wykrywanie nowotworów, a także rozszerzenie programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego i wzrost liczby zaszczepionych w 2024 roku – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek Prezydium All.Can Polska.
I dodaje:
– W dalszym jednak ciągu pozostaje bardzo dużo wyzwań w tym zakresie, jak: utrzymujący się od lat spadek liczby osób korzystających z programów przesiewowych, opóźnienia w uruchomieniu ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, regionalne nierówności w dostępie do profilaktyki, brak centralnego nadzoru nad profilaktyką onkologiczną czy zwiększenie roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny pracy w profilaktyce onkologicznej.
Dostęp do terapii onkologicznych
Rok 2024 był kolejnym okresem zwiększania dostępności terapii przeciwnowotworowych. Jak podkreślają eksperci – pozytywny trend refundacyjny jest utrzymywany. Refundacją objęto 36 cząsteczko-wskazań onkologicznych, w tym 15 hematoonkologicznych. Spośród tych refundacji 14 dotyczyło chorób rzadkich.
Dostęp do terapii onkologicznych w Polsce zwiększa się dzięki współpracy klinicystów, decydentów, producentów i organizacji pacjentów, jednak wciąż jest mniejszy w porównaniu do części państw europejskich. Ponad jedna trzecia nowoczesnych terapii onkologicznych rekomendowanych w Europie nie jest dostępna dla polskich pacjentów w ramach refundacji, a tylko niespełna co trzeci lek onkologiczny jest dostępny bez ograniczeń.
Hematologia jest dziedziną, w której dzięki dużej liczbie substancji objętych refundacją, leczenie odpowiada standardom europejskim. Metody terapii pozwalają na zaspokojenie potrzeb klinicznych większości pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego i chłonnego (zwane nowotworami hematologicznymi lub nowotworami krwi).
Korzystnym kierunkiem zmian w 2024 r. było zastąpienie lub uzupełnienie chemioterapii pierwszej linii lekami celowanymi i immunoterapią. Dotyczy to m.in. przewlekłej białaczki limfocytowej, w której w pierwszej linii leczenia zrefundowano terapie tabletkowe. Z kolei dla pacjentów z chorobą oporną lub nawrotową rozszerzono dostęp do jednego z inhibitorów kinazy Brutona.
Chorzy na chłoniaki byli największymi beneficjentami refundacji spośród pacjentów hematoonkologicznych. Poza terapią CAR-T i przeciwciałami dwoswoistymi chorzy na chłoniaki skórne T-komórkowe, tj. ziarniniaka grzybiastego lub zespół Sezary’ego, u których zastosowano wcześniej co najmniej jedną linię leczenia systemowego otrzymali możliwość leczenia mogamulizumabem w monoterapii.
Główni interesariusze odpowiedzialni za dostęp do terapii, producenci leków i Ministerstwo Zdrowia, zgadzają się, iż sytuacja refundacyjna stopniowo się poprawia. Różnią się jednak pod względem oceny przyczyn, dlaczego gonimy czołówkę europejską w zbyt wolnym tempie. Przyspieszenie procesów refundacyjnych wymaga aktywności obu stron (Ministerstwa Zdrowia oraz producentów), w tym:
- reform po stronie instytucji publicznych (wdrożenia systemu wczesnego planowania (horizon scanning), uproszczenia i przyspieszenia procedur administracyjnych, zwiększenia budżetu i priorytetu finansowego dla innowacji, lepszej organizacji)
- działań po stronie przemysłu (wcześniejszego składania wniosków, rzetelnego przygotowanie pełnej dokumentacji, elastyczności i decyzyjności w negocjacjach).
– Kluczowa jest poprawa współpracy i zaufania – partnerstwo polegające na rozwiązywaniu wspólnego problemu i wspólny cel jakim jest wdrożenie innowacji z korzyścią dla pacjentów. Wdrażając powyższe rekomendacje oraz korzystając z doświadczeń innych państw, Polska ma szansę zredukować lukę dostępu do nowych leków i zapewnić chorym terapie na miarę współczesnych możliwości medycyny – dodaje Aleksandra Rudnicka.
ZOBACZ WIĘCEJ: NOWE LEKI NA RAKA
All.Can Polska
Inicjatywa All.Can All.Can Polska zrzesza przedstawicieli specjalistów onkologów, farmaceutów, organizacji pacjentów, ekspertów systemu opieki zdrowotnej oraz reprezentantów innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego.
Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów na konieczność poprawy efektywności i stabilności opieki onkologicznej, a także sytuacji pacjentów poprzez efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów finansowych.
źródło: materiały prasowe
Post Raport All.Can dotyczący stanu polskiej onkologii i hematoonkologii pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.