Pomorski Uniwersytet Medyczny przedstawił wyniki pierwszej rekrutacji na studia. Rekordy zainteresowania bije stomatologia – o jedno miejsce walczy tam ponad 27 osób.
Pomorski Uniwersytet Medyczny opublikował tzw. pierwsze listy rankingowe Wydziału Medycyny i Wydziału Stomatologii, czyli liczby kandydatów, którzy aplikują na kierunek lekarski i kierunek lekarsko-dentystyczny. W komunikacie PUM podkreślono, iż wyniki rekrutacji są lepsze niż w ubiegłym roku.
Studiami lekarskimi w Szczecinie zainteresowanych jest 3968 osób. Biorąc pod uwagę limit 250 miejsc, zarejestrowano prawie 16 kandydatów na jedno miejsce. W 2024 r. o jeden indeks ubiegało się 14 osób.
Rekordowe zainteresowanie studiami stomatologicznymi
Rekordowym zainteresowaniem cieszy się stomatologia, gdzie zarejestrowały się 1944 osoby. – To znaczy, iż na jedno miejsce jest 27,8 chętnych. W ubiegłym roku o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym ubiegało się 21 osób – poinformowała kierownik Działu Rekrutacji PUM Dorota Czarnecka.
PUM kształci w sumie prawie 5,5 tys. studentów. Uczelnię tworzą cztery wydziały. Tegoroczna rekrutacja prowadzona jest na 14 kierunkach. Do czwartku 17 lipca trwał jeszcze pierwszy etap naboru na studia stacjonarne na Wydziale Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Diagnostyki Laboratoryjnej (WFBMiDL) oraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu (WNoZ).
Na WFBMiDL można aplikować na farmację (70 miejsc, jednolite studia magisterskie), analitykę medyczną (50, jednolite magisterskie) oraz biotechnologię medyczną (na studiach I stopnia 40 miejsc, II stopnia – 30 miejsc). Natomiast WNoZ rekrutuje m.in. przyszłych ratowników medycznych, fizjoterapeutów, dietetyków klinicznych, kosmetologów, a także pielęgniarki i położne.
– Tu również wszystkie kierunki cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie fizjoterapia, pielęgniarstwo i położnictwo – przekazała PAP kierownik działu promocji i informacji PUM Natalia Andruczyk.
Rekrutacja na studia niestacjonarne na PUM zaplanowana jest do 14 sierpnia. Informacje o kierunkach, zasadach rekrutacji i terminarzu dostępne są na stronie uczelni.
(…)
– Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.
Źródło: https://naukawpolsce.pl