Prof. Marzena Dominiak w Specjalnym Komitecie Światowego Parlamentu Dentystycznego

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Prof. Marzena Dominiak w Specjalnym Komitecie Światowego Parlamentu Dentystycznego


Prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – została wybrana do Specjalnego Komitetu Światowego Parlamentu Dentystycznego w ramach Światowej Federacji Dentystycznej FDI. Wcześniej – w latach 2017-2024 – prof. Dominiak była członkinią stałego komitetu edukacyjnego Federacji.

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) jest największą organizacją lekarsko-dentystyczną na świecie, zrzeszającą ponad 200 krajowych organizacji stomatologicznych. Została założona w Paryżu w 1900 r. pod francuską nazwą Federation Dentaire Internationale, od której pochodzi skrót FDI. Cele FDI skupiają się na kreowaniu i uzgadnianiu wspólnej polityki w zakresie zdrowia jamy ustnej, stałego doskonalenia programów edukacyjnych i prezentowaniu wspólnego stanowiska w sprawach o zasięgu światowym, jak również wspieraniu aktywności organizacji członkowskich w działaniach prozdrowotnych.

W ramach FDI działają zarówno komitety stałe, jak i komitety specjalne, które zajmują się sprawami niepodlegającymi działaniom żadnego komitetu stałego. W latach 2017-2024 prof. Marzena Dominiak – prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – była członkinią stałego komitetu edukacyjnego FDI. Teraz została wybrana do 8-osobowego Specjalnego Komitetu Światowego Parlamentu Dentystycznego, w którym zasiadają również lekarze dentyści m.in. z Kanady, Niemiec i Japonii.

FDI i jej członkowie są gotowi przyspieszyć postęp w kierunku Wizji 2030: Zapewnienie optymalnego zdrowia jamy ustnej dla wszystkich i wykorzystać dynamikę, która jest w toku, aby chronić zdrowie ludzi na całym świecie – czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju lub bezpośrednią przyczyną ponad 200 chorób, w tym nowotworów. Nie można zapominać, iż ma ona wpływ również na zdrowie jamy ustnej i skuteczność leczenia stomatologicznego. – Przykładem może być chociażby leczenie implantologiczne. Wszczepiamy pacjentowi implant, a on wypada. Nie musi to być efekt naszych błędów, ale zaburzonych procesów osteointegracji związanych m.in. ze stłuszczeniem szpiku kostnego – mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródła: https://www.umw.edu.pl/

https://www.fdiworlddental.org/

Idź do oryginalnego materiału