Powtórne lakowanie zębów może – przy relatywnie niskich kosztach – znacząco zmniejszyć ryzyko próchnicy zębów w kolejnych latach. Z tego względu procedura ta mogłaby być w Stanach Zjednoczonych objęta refundacją przez ubezpieczycieli. Badanie na ten temat opublikowano 9 kwietnia w czasopiśmie „AJPM Focus”.
– Lak pokrywający zęby może zapewnić skuteczną ochronę w długiej perspektywie czasu, podczas gdy koszt leczenia zębów, w których rozwinęła się próchnica, jest wyższy. Dlatego wyniki przeprowadzonej symulacji zachęcają, by powtórne lakowanie refundować, np. w programie Medicaid. Badanie dostarcza też informacji pomocnych w określeniu optymalnego czasu wykonania tego zabiegu – napisali badacze z zespołu kierowanego przez dr Christinę R. Scherrer z Uniwersytetu Stanowego Kennesaw.
Aby ocenić opłacalność i skutki różnych opcji powtórnego lakowania zębów u dzieci, pomiędzy październikiem 2023 a majem 2024 roku przeprowadzono komputerową symulację (discrete event simulation model – model symulacji zdarzeń dyskretnych). Śledzono w niej stan 4000 zalakowanych pierwszych zębów trzonowych w grupie 1000 siedmiolatków na przestrzeni kolejnych 10 lat, sprawdzając zachodzące zmiany co 6 miesięcy.
Analizie poddano trzy scenariusze: brak powtórnego lakowania, lakowanie przy pierwszej wizycie stomatologicznej oraz lakowanie w wieku 12 lat. Porównywano liczbę przypadków próchnicy, których udało się uniknąć, wskaźnik DALY, który mierzy łączną utratę lat życia w pełnym zdrowiu z powodu chorób lub urazów, a także koszty – w odniesieniu do scenariusza bazowego. Koszty bezpośrednie obejmowały cenę aplikacji laku oraz koszt odbudowy zęba zniszczonego przez próchnicę.
Koszt lakowania niższy niż leczenia ubytków
Bez powtórnego lakowania po 10 latach tylko na 35% zębów zachował się lak. Dzięki dodatkowemu lakowaniu w wieku 12 lat odsetek ten wzrósł do 53%, a wskutek lakowanie podczas pierwszej wizyty – do 43%. Ustalono, iż bez powtórnego lakowania do 17. roku życia próchnica rozwinie się w około 41% pierwszych trzonowców. Przy lakowaniu w wieku 12 lat wskaźnik ten spadnie do 27%, a przy lakowaniu podczas pierwszej wizyty – do 25%.
Natomiast wskaźnik DALY spadł z 5,35 (gdy nie powtarzano lakowania) do 3,52 przy lakowaniu w wieku 12 lat i do 3,19 przy lakowaniu już na pierwszej wizycie. Analiza kosztów pokazała, iż najbardziej opłaca się lakować zęby od razu podczas pierwszej wizyty – wtedy koszt wynosi tylko 43 USD, a koszt zachowania roku życia w zdrowiu – 6753 USD.
Za słabość badania można uznać fakt, iż koncentrowało się ono tylko na lakach żywicznych. Dlatego, zdaniem amerykańskich naukowców, potrzebne są dalsze badania – oceniające skuteczność stosowania szkła jonomerowego.
– Uzyskane w badaniu wyniki wykazały, iż powtórne lakowanie zębów okazało się zarówno skuteczne, jak i opłacalne, a przy tym sprawdzało się w różnych zastosowanych opcjach. – podsumowali autorzy artykułu pt. „Oral Health Impact and Cost-effectiveness of Resealing First Permanent Molars”.
Jak zacząć leczenie stomatologiczne dziecka, które nie wykazuje gotowości do współpracy z lekarzem? Jakie zabiegi stomatologii zachowawczej w przypadku próchnicy są w takich sytuacjach akceptowane przez pacjentów pedodontycznych? – Zacznijmy od adaptacji i przyzwyczajenia małego pacjenta do zabiegów minimalnie inwazyjnych, tak aby można było podać znieczulenie miejscowe – mówi dr n. med. Michał Sobczak, specjalista stomatologii dziecięcej. – Jeśli klasyczne techniki zawodzą, sięgamy dodatkowo po sedację. Pamiętajmy też, iż zabieg niekoniecznie musi być wykonany przy pierwszej wizycie – dodaje. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródła: https://www.drbicuspid.com/
https://www.ajpmfocus.org/