Powiat Kętrzyński: „Córka miała wypadek” – seniorka nie dała się nabrać na to oszustwo i uchroniła swoje oszczędności

razemztoba.pl 10 godzin temu

Policja nieustannie ostrzega o metodach działań oszustów oraz przekazuje na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. Scenariusze działań przestępców w gruncie rzeczy są różne, ale cel oszustów jest jedenWasze pieniądze. Przestępcy działają pod presją czasu, licząc na emocje i strach seniorów.

Nie daj się oszukać – bądź czujny i rozważny jak pewna 87-letnia mieszkanka powiatu kętrzyńskiego, która nie dała się oszukać i uchroniła swoje oszczędności.

Każdego dnia słyszymy w mediach, iż ktoś został oszukany, stracił oszczędności lub przekazał dane do logowania. Wiele osób uczy się na błędach innych i jest coraz ostrożniejsza, jednak w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które ulegają oszustom i tracą swoje pieniądze. Przestrzegamy nieustannie przed ich działaniem, ponieważ oszuści nie mają skrupułów czy współczucia i nie zważają na to, iż mogą to być oszczędności z całego życia.

We wtorek (08.07. 2025 r.) do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wpłynęło zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na wypadek”. Kobieta otrzymała telefon od kobiety podającej się za policjantkę z Gdańska z informacją, iż jej córka miała poważny wypadek i potrzebna jest wpłata 160 tysięcy złotych aby córka nie została aresztowana. Na szczęście 87-latka wykazała się czujnością i nie dała się oszukać. Rozłączyła się i w celu zweryfikowania informacji zadzwoniła do zięcia, który przekazał, iż nikt nie miał wypadku i wszystko u nich w porządku.

Oszustwa metodą „na wypadek” to wciąż jedna z popularniejszych form wyłudzania pieniędzy. Przestępcy telefonują do starszych osób, informując o rzekomym wypadku z udziałem bliskiego członka rodziny. Twierdzą, iż potrzebna jest pilna kaucja – często w bardzo wysokiej kwocie – aby uniknąć aresztowania lub poważnych konsekwencji prawnych.

Działają szybko, wprowadzają zamęt, często podają się za policjantów, prokuratorów lub członków rodziny. W takich sytuacjach najważniejsze jest zachowanie spokoju, niepodejmowanie pochopnych decyzji i natychmiastowy kontakt z najbliższą rodziną lub policją.

Nie przekazuj żadnych pieniędzy nieznanym osobom! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o wypadkach i nie prosi o gotówkę. Każdy przypadek podejrzanego telefonu należy natychmiast zgłaszać pod numer alarmowy 112. Rozmawiajmy o zagrożeniach z naszymi bliskimi – wspólna świadomość to najlepsza ochrona przed oszustami.

Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Idź do oryginalnego materiału