Porównanie strategii leczenia przeciwpsychotycznego po pierwszym epizodzie schizofrenii

psychiatraplus.pl 9 godzin temu

Naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu identyfikację najskuteczniejszej metody leczenia zapobiegającej nawrotom schizofrenii. Skoncentrowali się na pacjentach hospitalizowanych z powodu pierwszego epizodu tej choroby. Wyniki ich badań mogą zrewolucjonizować dotychczasowe standardy terapii i znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na schizofrenię.

Schizofrenia – występowanie, leczenie

Schizofrenia dotyka około 1% populacji na całym świecie, niezależnie od położenia geograficznego. Charakteryzuje się zaburzeniami myślenia i percepcji oraz pogorszeniem funkcjonowania społecznego. Osoby zmagające się z tym schorzeniem doświadczają znacznego obniżenia jakości życia i często spotykają się ze stygmatyzacją. Lekarze i naukowcy nieustannie pracują nad udoskonaleniem metod leczenia, aby skuteczniej wspierać pacjentów.

Ostatnio w czasopiśmie The Lancet opublikowano wyniki badania dotyczącego leczenia schizofrenii. Naukowcy porównali w nim dotychczasowe strategie terapii przeciwpsychotycznej stosowane po pierwszym epizodzie tej choroby.

Badanie

Naukowcy przeprowadzili badanie na pacjentach hospitalizowanych z powodu schizofrenii w Finlandii. Spośród nich wyłoniono 3000 osób, które po raz pierwszy trafiły do szpitala z tym rozpoznaniem w latach 1996–2014, miały mniej niż 45 lat i nie przyjmowały wcześniej leków przeciwpsychotycznych. Następnie sprawdzono, czy w ciągu 5 lat od wypisu ze szpitala u uczestników doszło do nawrotu psychozy.

Schizofrenia a skuteczność leków przeciwpsychotycznych

Nawroty schizofrenii a standardy leczenia schizofrenii

Na pierwszy plan wysuwa się klozapina – atypowy lek przeciwpsychotyczny należący do II generacji. Wyniki badania wskazują, iż u pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii, którzy doświadczyli nawrotu psychozy, stosowanie leków przeciwpsychotycznych innych niż klozapina nie zmniejsza ryzyka kolejnych nawrotów. Zarówno kontynuacja dotychczasowego leczenia, jak i zmiana na inny lek, okazują się nieskuteczne w zapobieganiu ponownym epizodom.

Odkrycie to podważa dotychczasowe wytyczne, zgodnie z którymi klozapinę należy wdrażać dopiero po niepowodzeniu terapii co najmniej dwoma innymi lekami przeciwpsychotycznymi.

Autorzy badania sugerują wcześniejsze wprowadzenie klozapiny. Podkreślają, iż opóźnianie jej stosowania zwiększa ryzyko kolejnych nawrotów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji klinicznych.

Mimo tych obiecujących wyników naukowcy zaznaczają, iż konieczne są dalsze badania weryfikujące zasadność zmiany obecnych wytycznych.

Stosowanie klozapiny a zapalenia płuc w czasach COVID-19
Idź do oryginalnego materiału