Pod koniec czerwca Prezes URPL wydał dwie decyzje dotyczące zmiany kategorii leków. zwykle takie decyzje oznaczają, iż lek z odstępnego „na receptę” staje się OTC (dostępny bez recepty). W tym przypadku jest jednak inaczej. Dla leków Pyralgina MAX i Dialginum zmiana nastąpiła w drugą stronę. Leki, które do tej pory były dostępne bez recepty, teraz otrzymały kategorię Rp.
W przypadku Pyralginy MAX decyzja ta weszła w życie 17 czerwca. Natomiast dla leku Dialginum, obowiązuje ona do 25 czerwca. Oba produkty zawierają w swoim składzie metamizol w dawce 500 mg.
Wspomniane decyzje Prezesa URPL wywołały pewne zamieszanie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Teoretycznie mógłby się wydawać, iż od momentu wejścia ich w życie, leki Pyralgina MAX i Dialginum są dostępne na receptę. To oznaczałoby, iż pacjent nie może ich już kupić bez recepty. choćby jeżeli w aptekach znajdują się opakowania leku produkowane w celu sprzedaży jako OTC. W praktyce jednak wygląda to inaczej…
Już na receptę czy jeszcze OTC?
Na początku lipca komunikat w tej sprawie wydała firma Polpharma (podmiot odpowiedzialny dla Pyralgina MAX). Jej prezes – Sebastian Szymanek – w oświadczeniu dla farmaceutów – informuje, iż zmiana kategorii dostępności nastąpiła na wniosek firmy.
- Czytaj również: Farmaceutyczne switchowanie i dlaczego trzeba inwestować w farmaceutów
– Zmianą kategorii zostały objęte wyłącznie opakowania leków Pyralgina MAX zwolnione do obrotu po 17 czerwca 2025. Oznacza to, iż lek Pyralgina MAX zwolniony do obrotu przed tą datą, przez cały czas powinien być dostępny bez recepty aż do wyprzedawania partii leków przeznaczonych do obrotu w kategorii OTC – czytamy w komunikacie.
Firma w osobnym komunikacie poinformuje apteki, od którego numeru serii leku będzie dostępny na receptę. Szczególnie, iż będą to opakowania zawierające 50 tabletek. Natomiast na rynku pozostaną przez cały czas opakowania leku po 6, 12 i 20 tabletek, które będą dostępne jak dotychczas – bez recepty.
Po co taka zmiana?
W swoim komunikacie Polpharma wyjaśnia, iż wniosek o zmianę kategorii z OTC na Rx wynikał kwestii bezpieczeństwa. Pyralgina MAX zawiera wysoką dawkę substancji czynnej (metamizol). Stosuje się go u dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia w leczeniu silnego bólu – zarówno ostrego, jak i przewlekłego.
– Zmiana kategorii dostępności ma na celu zapewnienie, iż terapia lekiem o tak silnym działaniu, w wysokiej dawce albo przy większej liczbie dawek będzie prowadzona pod nadzorem profesjonalisty obrony zdrowia, co umożliwia indywidualne dostosowanie leczenia do sytuacji klinicznej pacjenta. Pozostałe postaci leków Pyralgina, które przez cały czas będą dostępne bez recepty, w pełni zabezpieczają potrzeby pacjentów w doraźnym leczeniu ostrych i silnych dolegliwości bólowych – czytamy w komunikacie.
- Czytaj również: Metamizol w terapii silnego bólu
Polpharma zapewnia, iż dokłada wszelkich starań, aby wszyscy pacjenci, a także farmaceuci i lekarze, w razie potrzeby otrzymali kompleksową informację dotyczącą zmiany zasad wydawaniu leku. Pracownicy aptek dodatkowe informacje mogą otrzymać kontaktując się z przedstawicielem Polpharmy.
Źródło: ŁW/OIA Warszawa/Polpharma