Polska znów na gospodarczym podium? Nowy raport nie pozostawia wątpliwości!

warszawawpigulce.pl 9 godzin temu

Polska ma szansę ponownie stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z najnowszego raportu Allianz Trade, który wskazuje, iż nasz kraj w nadchodzących latach może wyprzedzić sąsiadów pod względem tempa rozwoju. W obliczu globalnej niepewności i utrzymującej się inflacji, to optymistyczna prognoza – ale pod pewnymi warunkami.

Fot. Warszawa w Pigułce

Polska wraca na szczyt. Nowy raport: znów będziemy liderem wzrostu w regionie

Po trudnych latach związanych z pandemią i inflacją, Polska znów ma szansę stać się gospodarczą lokomotywą Europy Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z najnowszego raportu Allianz Trade, który wskazuje nasz kraj jako jednego z głównych motorów regionalnego ożywienia. Wzrost PKB w Polsce ma wyraźnie przewyższyć średnią regionalną – i to mimo globalnej niepewności i presji inflacyjnej.

Polska i Czechy liderami, Węgry i Rumunia w tyle

Według analizy Allianz Trade, tempo wzrostu PKB w regionie wyniesie 2,3 proc. w 2025 roku i 2,9 proc. w 2026 r. Najlepiej mają poradzić sobie Polska i Czechy. Z kolei Rumunia i Węgry pozostaną w tyle, m.in. z powodu utrzymujących się nierównowag finansowych i słabszego wpływu reform strukturalnych.

Autorzy raportu ostrzegają jednak, iż ożywienie może zostać spowolnione przez nowe cła nakładane przez USA – zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym, który silnie powiązany jest z Niemcami i łańcuchami dostaw w regionie.

Finanse publiczne pod presją

Choć Polska ma szansę na silny wzrost, ekonomiści zwracają uwagę na zagrożenia płynące z utrzymującej się ekspansywnej polityki fiskalnej. Warszawa, podobnie jak Węgry, Słowacja i Rumunia, objęta jest unijną procedurą nadmiernego deficytu. Zdaniem Allianz Trade, jedynie Czechy rozpoczęły rzeczywistą konsolidację finansów publicznych. W dłuższej perspektywie zbyt luźna polityka budżetowa może zachwiać stabilnością finansową części państw regionu – w tym Polski.

Inflacja hamuje, ale nie zniknie

W raporcie prognozuje się, iż inflacja w Europie Środkowo-Wschodniej utrzyma się powyżej celów banków centralnych co najmniej do końca 2025 r. Średni poziom cen ma wynieść w przyszłym roku około 4 proc., a w 2026 r. spaść do 3,3 proc. W Polsce spodziewane jest złagodzenie stanowiska NBP, choć utrzymująca się wysoka inflacja bazowa będzie ograniczać możliwości obniżek stóp procentowych.

Globalne spowolnienie, ale Polska może zyskać

Na tle niemrawego tempa wzrostu światowego PKB (zaledwie 2,5 proc. w 2025 r.), prognozy dla Polski wypadają optymistycznie. Dla porównania: Niemcy mają odnotować zaledwie +0,1 proc. wzrostu w 2025 r. i dopiero 1 proc. w 2026 r., podczas gdy Polska i inne mniejsze gospodarki regionu mogą skorzystać na mniejszej zależności od przemysłu ciężkiego i większej elastyczności fiskalnej.

Eksperci: Polska może znów błyszczeć

Zdaniem ekonomistów Allianz Trade, poprawiające się perspektywy inflacyjne, relatywnie młoda i aktywna populacja oraz rosnąca rola cyfrowych usług mogą uczynić Polskę jednym z liderów odbudowy gospodarczej w regionie. Warunkiem jest jednak zachowanie równowagi między wzrostem gospodarczym a bezpieczeństwem finansów publicznych.

Idź do oryginalnego materiału