Podwyższony poziom interleukiny 6 w oczach związany z retinopatią cukrzycową

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Wysoki poziom białka interleukiny 6 (IL-6) w płynie wodnym oka może być silnym biomarkerem do oceny stopnia zaawansowania cukrzycowej choroby oczu i może pomóc w identyfikacji pacjentów o najwyższym ryzyku progresji choroby – wynika z nowego badania.



Prospektywne, jednoośrodkowe badanie, przeprowadzone w Vanderbilt Eye Institute w Nashville w stanie Tennessee (USA) obejmowało 164 osób z cukrzycą, z których 23 nie miało retinopatii cukrzycowej, 118 miało umiarkowaną retinopatię nieproliferacyjną, a u 23 odnotowano retinopatię proliferacyjną – cięższą postać choroby.

Naukowcy wykazali, iż osoby bez retinopatii cukrzycowej miały niższy poziom białka IL-6 w płynie wodnistym oka niż osoby cierpiące na tę chorobę.

Potencjalny biomarker

– IL-6 jest potencjalnie biomarkerem określającym zaawansowanie cukrzycowej choroby oczu i jest nowym celem terapii – powiedział dr Stephen J. Kim, szef Oddziału Siatkówki w Vanderbilt Eye Institute. – Możemy zacząć skupiać się na hamowaniu białka IL-6. To jest przełom, ponieważ mamy cytokinę zapalną, której możemy użyć do śledzenia choroby, i która koreluje z ciężkością choroby – dodał naukowiec.

Badanie wykazało, iż mediana poziomu IL-6 wynosiła 5,4 pg/ml (2,99–877) w oczach bez retinopatii, 9,25 pg/ml (5,35–22,35) w oczach z umiarkowaną retinopatią nieproliferacyjną i 15,71 pg/ml (9,24–45,58) w oczach z chorobą proliferacyjną (P <001).

Badanie nie wykazało różnicy w medianie A1c między trzema grupami (P = 0,03).

Wcześniejsze badania wskazujące na IL-6 w cukrzycowej chorobie oczu były małymi, retrospektywnymi badaniami, w których rola IL-6 była drugorzędnym odkryciem. Nowe badanie jest największą analizą poziomu białka IL-6 w oczach diabetyków. – Wartością tego badania jest to, iż było to prospektywne, rygorystycznie ocenione, skrupulatne badanie – podkreślił dr Kim.

Ograniczeniem badania było to, iż wodne poziomy IL-6 są współmierne do poziomów wytwarzanych w siatkówce, działając jako marker zastępczy oraz to, iż badanie miało charakter przekrojowy.

– W badaniu nie pokazujemy przyczyny i skutku, iż poziomy IL-6 spowodowały retinopatię cukrzycową lub cukrzycowy obrzęk plamki żółtej. Pokazujemy bardzo silne relacje między nimi, które sugerują przyczynę i skutek – tłumaczył badacz.

Badanie o nazwie INSPIRE zostało opublikowane 27 czerwca br. w czasopiśmie „Ophthalmology Retina”.

Zdaniem naukowca wyżej opisane odkrycie jest „bardzo praktyczne”, ponieważ cztery inhibitory IL-6 są dostępne na rynku w Stanach Zjednoczonych. Są to: tocilizumab (Actemra), wskazany do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i innych chorób; sarilumab (Kevzara) stosowany w RZS; siltuksymab (Sylvant) stosowany w leczeniu wirusa HIV; i satralizumab (Enspryng) w zaburzeniach spektrum optycznego zapalenia nerwu i szpiku.

– Jest to potencjalna nowa terapia dla tych pacjentów. IL-6 może być również biomarkerem, który możemy wykorzystać nie tylko do śledzenia stanu zaawansowania choroby, ale także do przewidywania, jak rozwinie się za 12 miesięcy lub 24 miesiące – stwierdził dr Kim.

„Pionierskie” badanie

Thomas W. Gardner, profesor okulistyki i chorób wewnętrznych w Kellogg Eye Center na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan, wskazał, iż inne badania wykazały podwyższone markery stanu zapalnego w płynie szklistym lub wodnym zarówno w modelach ludzkich, jak i eksperymentalnych. W jego ocenie do tej pory brakowało prospektywnego badania z wykorzystaniem próbek ludzkich i skorelowania tych wyników ze stanem chorobowym.

Idź do oryginalnego materiału