Główny Inspektor Farmaceutyczny pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawił najnowszą informację na temat dostępności leków w aptekach. Wynika z niego, iż w porównaniu z poprzednim tygodniem nastąpił spadek zapotrzebowania na większość produktów z grupy antybiotyków. Poprawiła się też dostępność produktów z substancją clarithromycinum. To dzięki zrealizowanym dostawom, m.in. leków w postaci tabletek powlekanych w dawce 500 mg, w opakowaniach po 14 tabl. oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/5 ml, w opakowaniu o poj. 100 ml.
– W przypadku produktów leczniczych z substancją oseltamivirum w porównaniu do ubiegłego tygodnia liczba wystawionych opakowań spadła. Pomimo powyższego, utrzymują się lokalne utrudnienia w dostępności – informuje GIF.
- Czytaj również: Grypa przez cały czas nie odpuszcza. Wysoka sprzedaż leków z oseltamiwirem…
W dalszym ciągu dostępność produktu leczniczego z substancją clobasamum, 10 mg, 20 tabl. jest utrudniona. Zapasy są na wyczerpaniu i zgromadzone w większości po stronie aptek ogólnodostępnych. Do czasu realizacji dostawy (wstępnie zadeklarowana w bieżącym miesiącu) utrzyma się utrudniona dostępność leku.
– Obserwujemy utrudnienia w dostępności produktu leczniczego z substancją methylphenidati hydrochloridum, w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w dawkach 18 mg i 36 mg. Dostępne w obrocie odpowiedniki pokrywają zapotrzebowanie pacjentów na ww. dawki leku – informuje też GIF.
Jednocześnie odnotowano dostawę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, która poprawi dostępność dla pacjentów.
– Po długim okresie czasowego wstrzymania obrotu przez podmiot odpowiedzialny, na rynek powróciła maść do oczu, z substancjami gentamicini sulfas + dexamethasonum, (5 mg + 0,3 mg)/g, 1 op. 3 g. W najbliższym czasie spodziewamy się poprawy dostępności przedmiotowego produktu dla pacjentów – podaje też GIF.
Źródło: ŁW/GIF