Gdański Archipelag Kultury wychodzi z nową inicjatywą, stworzoną w odpowiedzi na potrzeby środowiska osób Głuchych. 15 kwietnia (wtorek) o godzinie 17 w domu kultury Winda GAK odbędzie się pierwsze spotkanie Migającego Klubu Filmowego. Wydarzenie ma charakter integracyjny dla osób Głuchych i słyszących. Pokazy filmów i dyskusje przy popcornie będą odbywać się raz w miesiącu.
Kultura dla Głuchych od Głuchych
Gdański Archipelag Kultury (GAK) zorganizował przed miesiącem spotkanie dla osób Głuchych. Cel – poznać ich potrzeby. Ta społeczność liczy w Trójmieście około 350 osób. Ile z tych osób interesuje się kulturą i wydarzeniami kulturalnymi? Na spotkanie przyszło osiem osób i rozgorzała burzliwa, choć cicha, bo migająca dyskusja.
– Zapytaliśmy ich, czego oczekują od domów kultury, co możemy im zaoferować, czym się interesują. Z rozmów wynikło, iż fajnie by było, gdyby wydarzenia, które my oferujemy, były prowadzone przez osoby Głuche. Chcieliby mieć miejsce spotkań, gdzie mogliby porozmawiać. Chcieliby oglądać filmy, oczywiście z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM), ale chcą też, żeby dyskusję o filmach prowadziła osoba Głucha. Dlatego zaprosiliśmy Honoratę Dzidowską-Rostkowską, osobę Głuchą, miłośniczkę kina. Ona będzie prowadziła dyskusję po filmie – opowiada Agnieszka Haponiuk, specjalistka ds. promocji i PR oraz koordynatorka dostępności w GAK.
Wcześniej, aby wydarzenia w GAK były dostępne dla osób Głuchych, zapraszano po prostu tłumacza migowego. Ale okazało się, iż oczekiwania Głuchych są takie, aby wydarzenia były organizowane w porozumieniu z nimi, a nie tylko dla nich, aby byli włączeni. Tak by np. na spotkanie przyszła osoba Głucha i pokazała swoje prace artystyczne, albo żeby spacer po dzielnicy poprowadziła osoba Głucha, która jest przewodnikiem.
Będzie to pierwszy Migający (Dyskusyjny) Klub Filmowy dla osób Głuchych w Gdańsku, choć same pokazy filmów realizowane są również w Instytucie Kultury Miejskiej oraz w CSW Łaźnia.
Poznajmy się
Wydarzenie nie jest zarezerwowane tylko dla osób niesłyszących. Będzie na nim obecna tłumaczka PJM, tak aby osoby słyszące mogły również wziąć udział w dyskusji.
Jak tłumaczy Agnieszka Haponiuk, która jako koordynatorka dostępności uczyła się Polskiego Języka Migowego, różni się on od języka polskiego, powszechnie znanego przez osoby słyszące – Ma trochę inną gramatykę, czasami trochę inne wyrazy. Jest tak, jakby uczyło się innego języka.
Dlatego też o osobach Głuchych nie mówi się „głuchonieme”, gdyż to kojarzy się z brakiem możliwości komunikowania się, z brakiem języka. Tymczasem Głusi świetnie porozumiewają się językiem migowym. Osoby Głuche uważają siebie za mniejszość językową, nie za osoby z niepełnosprawnością, dlatego piszemy to słowo wielką literą: Głuchy.
– Nie znamy kultury Głuchych. Chcemy więc, aby na spotkania przychodziły też osoby słyszące, poznały się z osobami Głuchymi, poznały ich kulturę. Na zajęcia z ceramiki przychodzi np. do nas pani, która jest Głucha i może opowiedzieć o swojej pasji. Trzeba się integrować – zachęca koordynatorka dostępności w GAK.
Film, dyskusja i popcorn
Spotkania Migającego Klubu Filmowego organizowane będą raz w miesiącu. Pierwsze odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 17:00 w domu kultury Winda GAK we Wrzeszczu Dolnym przy ul. Racławickiej 17.
W programie wieczoru zaplanowano pokaz filmu „Bracia ze stali”, opowiadającego historię braci Von Erich, których sukces w świecie wrestlingu stał się jednocześnie ich największym wyzwaniem.
Po projekcji zostaną pokazane zwiastuny czterech innych filmów. Na podstawie trejlerów Głusi widzowie wybiorą poprzez głosowanie, jaki film chcą obejrzeć i omówić na kolejnym spotkaniu.
Wybór filmów u dystrybutorów jest niestety mocno ograniczony – muszą mieć wgrane tłumaczenie PJM oraz napisy. Ale na sali kinowej będzie także dostępna pętla indukcyjna, dzięki której aparaty słuchowe używane przez osoby niedosłyszące, nie zbierają szumów z zewnątrz.
Co oprócz filmu i dyskusji?
– Porządny seans nie może się obejść bez popcornu. Nie zabraknie też kawy i herbaty. To wszystko gratis, a same bilety też są w bardzo dostępnej cenie – tylko 5 zł – zaprasza Agnieszka Haponiuk.
Bilety można kupić na stronie bilety24.pl lub w kasie przed seansem.