Na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zostały opublikowane oficjalne, zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia programy kursów doskonalących dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Każda asystentka i higienistka stomatologiczna musi ukończyć taki kurs w ramach doskonalenia zawodowego raz na pięć lat. Za udział w takim kursie przysługuje 120 punktów edukacyjnych.
Przypomnijmy – ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie w marcu 2024 r. i uregulowała zasady pracy kilkunastu zawodów medycznych, w tym asystentki oraz higienistki stomatologicznej, nałożyła na przedstawicieli ujętych w niej profesji obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego.
W praktyce obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uczestnictwie w różnego rodzaju punktowanych konferencjach naukowych, warsztatach, szkoleniach, kursach itp. Zgodnie z zapisami ustawy, dopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uzyskaniu w 5-letnim okresie rozliczeniowym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, w tym obowiązkowo 120 punktów za udział w kursie doskonalącym. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Obowiązkowy kurs doskonalący – jaki jest jego cel?
W ustawie zapisano, iż kurs doskonalący dla osoby wykonującej zawód medyczny ma na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy oraz umiejętności zawodowych.
– Kurs doskonalący odbywa się na podstawie programu kursu doskonalącego przewidzianego dla danego zawodu medycznego, który obejmuje założenia organizacyjno-programowe określające rodzaj i cel kształcenia, czas jego trwania, sposób organizacji i sprawdzania efektów uczenia, plan nauczania, efekty uczenia, wskazówki metodyczne, standardy dotyczące kadry dydaktycznej i bazy dydaktycznej – zaznaczono w ustawie.
Nad programami kursów doskonalących dla poszczególnych zawodów medycznych pracowały – lub przez cały czas pracują – zespoły ekspertów powołane przez dyrektora CMKP. Program musi zostać następnie zatwierdzony przez ministerstwo zdrowia i jest podawany do publicznej wiadomości w formie informacji na stronie internetowej CMKP.
Są programy kursów dla asystentek i higienistek
Na stronie CMKP opublikowano właśnie oficjalne, zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia programy kursów doskonalących dla asystentek i higienistek stomatologicznych. W zespołach ekspertów pracujących nad ich treścią znalazły się przedstawicielki Polskiego Stowarzyszenia Higienistek Dentystycznych, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, CMKP oraz specjalista w obszarze metodyki i dydaktyki.
Programy mają postać kilkunastostronicowych dokumentów, w których opisano m.in. jakie są ogólne i szczegółowe cele kształcenia asystentek oraz higienistek, jak długo będą trwały takie kursy, kto będzie mógł je prowadzić, jakie będą musiały być warunki ich prowadzenia, jakie zagadnienia będą obejmować itp.
W niektórych punktach programy kursów dla asystentek i higienistek są zbieżne. Tak jest np. w zakresie czasu trwania kursów. – Łączny czas trwania kursu wynosi 4 dni i obejmuje 32 godziny dydaktyczne wraz z zaliczeniem kursu. Dziennie kurs powinien obejmować nie więcej niż 8 godzin dydaktycznych (1 godzina dydaktyczna = 45 minut). Kurs doskonalący może być realizowany w jednym bloku (4 dni) lub może być podzielony na dwie części, jednakże cały program kursu doskonalącego musi zostać zrealizowany w ciągu 30 dni od daty jego rozpoczęcia. Zajęcia praktyczne muszą stanowić minimum 50% czasu trwania kursu, przy czym forma realizacji w zakresie podziału godzin teorii i praktyki w poszczególnych dniach pozostaje w gestii organizatora kursu – czytamy w obu dokumentach.
Co oczywiste – ze względu na specyfikę obu zawodów – różne są natomiast cele i plany kształcenia, odrębne dla asystentek i higienistek. Wśród celów kształcenia asystentek znajduje się np. „poszerzenie umiejętności praktycznych związanych z asystowaniem lekarzowi dentyście podczas różnych zabiegów w zakresie przygotowania narzędzi, a także organizacji pracy w gabinecie”, a higienistek – „poszerzenie wiedzy z zakresu nowoczesnych zabiegów profilaktyczno-leczniczych, takich jak profesjonalna higienizacja i procedury przeciwpróchnicowe przeprowadzane w gabinecie dentystycznym”.
Pełną treść programu kursu doskonalącego dla asystentek stomatologicznych można znaleźć TUTAJ, a dla higienistek stomatologicznych – TUTAJ.
– Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, wieloletni wykładowca akademicki, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.cmkp.edu.pl/