Nowoczesna Onkologia dla Elbląga

razemztoba.pl 7 godzin temu

Nowoczesna opieka onkologiczna coraz bliżej pacjentów. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu podpisano umowę na rozbudowę i modernizację oddziałów onkologicznych oraz pracowni diagnostycznych. To milowy krok w kierunku poprawy dostępności i jakości leczenia nowotworów w regionie. Inwestycja ma na celu stworzenie kompleksowego centrum onkologicznego, dostosowanego do najnowszych standardów medycyny i potrzeb pacjentów.

– Pacjenci, ich rodziny oraz lekarze to główne grupy docelowe, które skorzystają na realizacji projektu, którego głównym założeniem jest poprawa dostępności, jakości i efektywności świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej, poprzez rozbudowę infrastruktury oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny – mówiła podczas podpisania umowy z wykonawcami Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

W ramach projektu przewidziano dobudowę czteropiętrowego skrzydła o wielkości ok. 2,5 tys. metrów kwadratowych. Docelowo znaleźć się mają tam poradnie endoskopowe i poradnie onkologiczne różnego typu: neurochirurgiczna urologiczna, chirurgi szczękowej oraz Centrum Koordynacji Opieki Onkologicznej.

Budowa realizowana będzie przez konsorcjum dwóch elbląskich firm Bud-Mar Usługi Ogólnobudowlane Mariusz Soboń oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Przemysłówka” i realizowana będzie w systemie „zaprojektuj i zbuduj”.

Wszyscy zebrani na konferencji podkreślali jak wymagający jest to projekt – gdyż na jego realizację wykonawcy mają niespełna rok – do maja przyszłego roku.

– Gdybyśmy nie wierzyli w to, iż uda nam się dotrzymać terminu, który przyznać trzeba jest bardzo napięty jeżeli chodzi o wielość prac jakie trzeba wykonać, to byśmy nie przystępowali do jego realizacji – mówił przedstawiciel firmy realizującej inwestycję.

Prace mają rozpocząć się na przełomie sierpnia i września. Jak podkreślają inwestorzy oraz władze szpitala, choć inwestycja może wiązać się z pewnymi niedogodnościami – głównie w zakresie dostępności parkingu – nie przewiduje się poważniejszych utrudnień dla pacjentów. Ponieważ będzie to budowa od podstaw, poradnie i oddziały zostaną przeniesione do nowego obiektu dopiero po jej zakończeniu, w sposób stopniowy i zaplanowany.

– Jest to nowy obiekt, jednak w końcowej fazie inwestycji będziemy się włączać w istniejący budynek. Oznacza to konieczność wykonania przebić i połączeń w trzech miejscach, co może stanowić pewne utrudnienie — choć być może nie warto nadmiernie tego podkreślać. Dodatkowo, na etapie realizacji niezbędne będzie zastosowanie żurawia, co z kolei będzie wymagało wcześniejszych uzgodnień z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – mówili przedstawiciele wykonawcy.

W ramach projektu przewidziano również zakup sprzętu na potrzeby pacjentów onkologicznych w tym dwóch robotów (jeden na blok operacyjny drugi do apteki – Pracowni Leków Cytostatycznych).

– Jesteśmy dla pacjenta i planując kolejne inwestycje kierujemy się szczególnie dobrem i komfortem właśnie tych, dla których funkcjonujemy. Jednocześnie myślimy tez o komforcie w jakim pracuje personel, bo to też istotny aspekt naszych działań, który potem odbija się na reszcie – mówiła dyrektor Gelert.

Idź do oryginalnego materiału