Nowe enzymy z ekstremalnych środowisk morskich: projekt NEXTMARINE

liderzyinnowacyjnosci.com 5 dni temu

Politechnika Łódzka bierze udział w przełomowym projekcie NEXTMARINE, który ma na celu odkrywanie i wykorzystywanie nowych enzymów z ekstremalnych środowisk morskich. Pracami kierować będzie dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Wydziału Chemicznego. Projekt, realizowany w ramach programu Horyzont Europa, otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 5 milionów euro od Unii Europejskiej.

Innowacyjne bioprodukty i farmaceutyki

NEXTMARINE koncentruje się na rozwoju zrównoważonych bioprocesów enzymatycznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów żyjących w warunkach morskich. Celem jest opracowanie innowacyjnych bioproduktów i farmaceutyków opartych na morskich polisacharydach, które wykazują bioaktywność, zdolność do tworzenia żeli oraz biodegradowalność. Te adekwatności sprawiają, iż znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Międzynarodowe konsorcjum

Projekt NEXTMARINE realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzi dziewięć jednostek z całej Europy, w tym instytucje akademickie i przemysłowe z Grecji, Niemiec, Słowacji, Belgii, Danii, Szwecji i Hiszpanii. Koordynatorem projektu jest University of Crete z Grecji.

Przyszłość biotechnologii

Jak zaznacza prof. Anna Masek dzięki NEXTMARINE, możliwe jest rozwijanie nowoczesnych, ekologicznych technologii, które zwiększą konkurencyjność rynku biotechnologicznego. To wyjątkowa szansa na tworzenie produktów o wysokiej wartości dodanej, które mogą zrewolucjonizować różne gałęzie przemysłu.

Badania nad zielonymi polimerami

Prof. Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym PŁ, niedawno otrzymała za swoje badania nagrodę Rzeczpospolitej Cyfrowej, a teraz będzie koordynowała w uczelni ambitny projekt dofinansowany w prestiżowym programie UE Horyzont.

Prof. Anna Masek koncentruje się na badaniach nad zielonymi polimerami, dążąc do opracowania biodegradowalnych materiałów opakowaniowych, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach, w tym w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. „Niezwykle istotnym i cenionym współcześnie rozwiązaniem staje się wytworzenie materiału zadowalającego nie tylko potrzeby konsumenta, ale także proekologicznego i chroniącego nasze ekosystemy” – podkreśla badaczka.

Nagrody Rzeczpospolitej Cyfrowej są wyrazem uznania dla innowacyjnych działań, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i technologicznego postępu Polski. (PŁ)

Idź do oryginalnego materiału