Zapadalność na czerniaka w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się o 300 proc., a z jego powodu umiera w Polsce prawie 1,4 tys. osób rocznie – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ w komunikacie zaznaczył, że czerniak rozwija się błyskawicznie. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, z licznymi piegami i znamionami, po oparzeniach słonecznych w dzieciństwie, które spędzają ponad godzinę dziennie na słońcu, korzystające z solarium lub z rodzinną historią czerniaka.
Samokontrola może uratować życie – podkreślił NFZ, wskazując na tzw. zasadę ABCDE. Oznacza to, iż raz w miesiącu należy obejrzeć swoją skórę, zwracając uwagę na: A (asymmetry) – asymetrię, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę; B (borders) – postrzępione, nierówne brzegi; C (color) – wielobarwność lub zmiana koloru znamienia; D (diameter) – zmianę o średnicy powyżej 6 mm; E (evolution) – zmieniający się rozmiar, kolor, uwypuklenie dotychczas płaskiej zmiany, krwawienie.
– Niepokojącym objawem jest powiększanie się znamienia, zmiana barwy, pojawienia się uwypuklenia, krwawienia lub świąd zmiany. jeżeli pacjent zauważy takie objawy, konieczna jest pilna konsultacja dermatologiczna – wyjaśniła dr n. med. Marta Kurzeja, dermatolog.