MZ ogłosiło drugą listę leków o ugruntowanej skuteczności – 17 onkologicznych

mzdrowie.pl 15 godzin temu

17 substancji czynnych stosowanych w onkologii, które straciły już ochronę patentową a przez cały czas nie są objęte refundacją, znalazło się na liście leków o ugruntowanej skuteczności. Wiceminister Marek Kos zapowiedział, iż w drugiej połowie roku powstaną kolejne takie listy – dla leków w gastroenterologii, ginekologii i endokrynologii. Wpisanie leków na listę daje producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej.

Wiceminister Marek Kos przedstawił drugą – po lekach kardiologicznych – listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Tym razem są to preparaty wykorzystywane w leczeniu onkologicznym. Na liście znalazło się 17 substancji czynnych, w tym cztery w ramach dostępności aptecznej i 13 w ramach chemioterapii. Na liście jesty pięć substancji czynnych stosowanych w raku piersi, po trzy w raku płucam i białaczce, dwie stosowane w chłoniakach raka wątrobowokomórkowego lub raka pęcherza moczowego, jedna – w raku jajnika, jądra i jelita grubego oraz dwie w leczeniu powikłań leczenia przeciwnowotworowego. Resort zdrowia szacuje, iż na refundacji tych leków możę skorzystać ponad 7,7 tys. pacjentów.

Substancje czynne, które znalazły się na liście to: anastrozol (rak piersi), darzatinib (białaczka – leczenie osób do 18. roku życia), deferazyroks (leczenie przewlekłego obciążenia żelazem spowodowanego transfuzjami krwi), defibrotyd (leczenie ciężkiej postaci zarostowej choroby żył), eksemestan (zaawansowany rak piersi), etopozyd (rak jajnika, rak jądra, rak płuc), letrozol (zaawansowany rak piersi), nab-paklitaksel (przerzutowy rak piersi), ramucyrumab (rak wątrobowokomórkowy), regorafenib (rak wątrobowokomórkowy), topotekan (rak płuca), tretynoina (białaczka), winblastyna (chłoniak) i winfluina (rak pęcherza moczowego). Dwie z nich (etopozyd i winblastyna) nia są aktualnie zarejestrowane na terenie Polski.

Marek Kos zapowiedział, iż w drugiej połowie roku MZ przedstawi listę leków ginekologicznych, endokrynologicznych i gastroenterologicznych o ugruntowanej skuteczności. Na pierwszej takiej liście, ogłoszonej jesienią 2024 roku, znalazło się 14 leków kardiologicznych. w tej chwili już dziewięć spośród nich zostało objętych refundacją, a w pozostałych pięciu przypadkach ich producenci nie złożyli wniosków refundacyjnych. “W dalszym ciągu jest możliwość, by podmioty takie wnioski złożyły” – dodał wiceminister.

Jak ocenił wiceminister Kos – “Uważamy, iż to duże wydarzenie”, uzasadniając, iż dzięki temu 17 substancji czynnych może być objętych refundacją bez potrzeby składania wniosków i opracowywania kosztownych analiz HTA. Wpisanie na listę leków o ugruntowanej skuteczności daje producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej, która nie jest tak skomplikowana formalnie jak standardowa procedura. Chodzi bowiem o leki, których skuteczność potwierdziły już liczne badania kliniczne i praktyka medyczna. Wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Mateusz Oczkowski określił listy leków o ugruntowanej skuteczności klinicznej jako “gamechanger” w refundacji, przynoszący ogromne korzyści pacjentom i systemowi ochrony zdrowia. W jego ocenie jest szansa na to, iż pierwsze leki onkologiczne umieszczone na ogłoszonej liście trafią na listy refundacyjne już od lipca, a potem od października.

Idź do oryginalnego materiału