ŁKA z istotną nagrodą. Jest liderem dostępności

razemztoba.pl 6 godzin temu

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) wzorem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Działania ŁKA zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie „Lider Dostępności” organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. To już kolejna nagroda dla ŁKA, która dba o potrzeby i bezpieczeństwo wszystkich swoich pasażerów.

Podczas jubileuszowej, 10. edycji konkursu kapituła konkursowa po raz pierwszy przyznała nagrody w nowej kategorii „Koordynator ds. dostępności”. Wśród wyróżnionych najlepszych koordynatorów dostępności w kraju znalazła się Ewa Raczyńska‑Buława, pełniąca od prawie 10 lat funkcję Pełnomocnika Zarządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz koordynatora dostępności w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Kapituła doceniła wiele lat działań realizowanych przez przewoźnika na rzecz osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności oraz fakt, iż ŁKA jest wzorem dostępności nie tylko dla innych przewoźników w kraju, ale również w środowisku międzynarodowym.

– Staramy się, żeby podróż była jak najbardziej komfortowa dla wszystkich pasażerów, również tych, którzy wymagają większej uwagi – osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodzin dziećmi. Dostępność wdrażamy kompleksowo. Wiele instytucji skupia się jedynie na potrzebach osób poruszających się na wózkach. Dla nas każdy pasażer, również z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu jest dla nas ważny. Dopasowujemy się też do potrzeb podróżnych w spektrum autyzmu. Podejmujemy te działania, którym mam przyjemność nadawać kierunek od wielu lat, ale to jest zasługa całego zespołu, który robi wszystko, by podróż przebiegała jak sprawnie, gwałtownie i wygodnie – mówi Ewa Raczyńska-Buława, pełnomocnik Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ds. osób niepełnosprawnych i koordynator dostępności regionalnego przewoźnika.

Jest to możliwe dzięki konsekwentnie realizowanej przez przewoźnika polityce pełnej dostępności, dbając o to, by każdy pasażer – niezależnie od potrzeb – miał równy dostęp do informacji i usług.

– Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Od początku historii spółki rozwijamy i kontynuujemy działania na rzecz dostępności. Wprowadzamy kompleksowe rozwiązania, które towarzyszą podróżnym na każdym etapie podróży – od zakupu biletu, przez wyposażenie taboru po obsługę na najwyższym poziomie – podkreśla Sylwester Stanisławski, Członek Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Co ważne, ŁKA w od wielu lat współpracuje ściśle ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami szkoląc, projektując rozwiązania i wdrażając innowacje z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

Co to oznacza dla pasażerów ŁKA?

Nowoczesne pociągi są przyjazną przestrzenią dla osób z niepełnosprawnościami:

  • niska podłoga, szerokie drzwi i wysuwany próg przy wejściach,
  • windy dla wózków (działają choćby tam, gdzie zawodzą rampy),
  • kontrastowe oznaczenia, napisy w alfabecie Braille’a, dźwiękowa sygnalizacja drzwi,
  • informacja głosowa o stacjach,
  • pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących,
  • innowacyjne oznaczenia miejsc siedzących (Braille, wypukły druk, QR, NFC).

Autobusy posiadają niską podłogę, rampy i przyklęk, a busy – windy dla osób
na wózkach.

Pracownicy drużyn konduktorskich są regularnie szkoleni w zakresie dostępności, m.in. przez kontakt bezpośredni z osobami z różnymi niepełnosprawnościami oraz symulacje.

Wprowadzane rozwiązania zapewniają dostępność na każdym etapie podróży – od planowania i zakupu biletu, przez wejście na peron, aż po komfort jazdy w pociągu:

  • strony internetowe i aplikacje ŁKA są w pełni dostępne cyfrowo, co zostało potwierdzone prestiżową nagrodą Strona bez Barier 2018,
  • tłumacz języka migowego PJM jest dostępny online, zarówno w w trakcie zakupu biletów, jak i podczas podróży pociągiem,
  • komunikaty w prostym języku oraz przewodnik w formacie ETR (łatwym do czytania i rozumienia) wspierają osoby z trudnościami poznawczymi oraz wszystkich, którzy cenią przejrzystość i prostotę informacji.
Źródło: łodzkie.pl
Idź do oryginalnego materiału