Nowoczesne metody leczenia wad zgryzu, takie jak przezroczyste nakładki ortodontyczne, cieszą się coraz większą popularnością. Jednak – jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta – choćby najnowocześniejsze technologie nie mogą zastępować kompetencji stomatologa. Terapia wad zgryzu zawsze musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza.
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podjął działania wobec jednego z wiodących podmiotów oferujących leczenie ortodontyczne. Jak ustalono, pacjentom oferowano metodę leczenia wad zgryzu dzięki specjalistycznych nakładek, jednak bez zachowania podstawowych standardów medycznych.
– Podmiot ten […] nie wykonywał uprzednio wymaganych badań, nie stawiał rozpoznań, nie opracowywał zindywidualizowanych planów leczenia pacjentów – poinformował RPP w komunikacie.
Brak diagnostyki i indywidualnego podejścia
Jak wykazało postępowanie prowadzone przez Rzecznika, dokumentacja medyczna pacjentów prowadzona była w sposób szczątkowy i lakoniczny, bez wskazania szczególnie istotnych informacji dotyczących udzielanych świadczeń zdrowotnych – łącznie z brakami w postaci niewskazania numeru statystycznego rozpoznania choroby.
Analizowana dokumentacja nie potwierdziła również, aby pacjenci złożyli stosowne oświadczenia o wyrażeniu zgody na poddanie się procedurom medycznym. Co więcej – „plany leczenia były w zasadzie zbliżone dla wszystkich pacjentów, tak jak i cała metodyka prowadzonej dokumentacji – co w oczywisty sposób sugerowało […] posługiwanie się przez podmiot swoistym szablonem”.
Zdaniem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie ortodoncji, który ocenił sytuację na prośbę Rzecznika, taka praktyka stoi w sprzeczności z zasadami prawidłowej diagnostyki. – Kwalifikacja pacjenta do leczenia ortodontycznego powinna następować na podstawie przeprowadzonego przez lekarza dentystę badania podmiotowego i przedmiotowego oraz badań dodatkowych m.in. takich jak zdjęcia RTG, wykonanych gipsowych modeli lub skanów łuków zębowych, fotografii zewnątrz- i wewnątrzustnych. Zakres niezbędnych badań, na podstawie których można prawidłowo postawić diagnozę, sporządzić plan leczenia oraz go przeprowadzić, ustala lekarz dentysta – podkreślił ekspert.
Rzecznik zaznaczył, iż nie kwestionuje skuteczności nakładek ortodontycznych jako metody korekcji wad zgryzu, o ile jest ona prowadzona zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej. – Leczenie to, tak jak standardowe leczenie ortodontyczne, musi być realizowane zgodnie z zasadami należytej staranności i regułami ostrożności – czytamy w komunikacie.
Dobra komunikacja z pacjentem uwzględniająca uzyskanie zgody na leczenie, odpowiednie ubezpieczenie i adekwatnie prowadzona dokumentacja medyczna – to, zdaniem mec. Pawła Strzelca, podstawowe zasady minimalizowania ryzyka prawnego w codziennej pracy lekarzy dentystów. – Tylko dobra, obszerna, zawierająca wszelkie elementy dokumentacja medyczna jest narzędziem obrony praw lekarzy w ewentualnym sporze sądowym – podkreśla.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rpp/