Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – co trzeba o nim wiedzieć?

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – co trzeba o nim wiedzieć?


Zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych i opisanym w niej obowiązkiem doskonalenia zawodowego, każda higienistka stomatologiczna musi ukończyć w 5-letnim okresie rozliczeniowym kurs doskonalący. Jak długo będzie trwał taki kurs? Jakie zagadnienia obejmuje program kursu doskonalącego dla higienistek? Jak będzie wyglądał kończący go egzamin? Sprawdzamy!

Przypomnijmy – zgodnie z zapisami ustawy o niektórych zawodach medycznych, przedstawiciele wszystkich ujętych w niej profesji, w tym higienistki stomatologiczne, są objęte obowiązkiem doskonalenia zawodowego. Polega to na uzyskaniu w 5-letnim okresie rozliczeniowym co najmniej 200 pkt. edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego, w tym obowiązkowo 120 pkt. za udział w kursie doskonalącym.

Nad programami kursów doskonalących dla poszczególnych zawodów medycznych pracowały – lub przez cały czas pracują – zespoły ekspertów powołane przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Niedawno opublikowany został zatwierdzony przez ministerstwo zdrowia program kursu doskonalącego dla higienistek stomatologicznych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych obowiązkowy raz na 5 lat

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez ministerstwo zdrowia, kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych jest obowiązkowym elementem systemu doskonalenia zawodowego w tej profesji. Wymóg jego ukończenia przynajmniej raz na pięć lat wynika z potrzeby zapewnienia najwyższej jakości świadczonych usług. – Kurs doskonalący w ramach doskonalenia zawodowego higienistek stomatologicznych ma na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy oraz umiejętności zawodowych niezbędnych do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej – czytamy w programie.

W praktyce uczestniczki takiego kursu będąc uczyć się między innymi:

• nowoczesnych metod higienizacji i zapobiegania próchnicy,

• indywidualnej kwalifikacji pacjentów do zabiegów,

• skutecznego wykorzystania sprzętu i narzędzi zgodnie z zasadami ergonomii,

• organizacji stanowiska pracy zgodnie z normami sanitarno-epidemiologicznymi,

• prowadzenia edukacji zdrowotnej pacjentów,

• współpracy interdyscyplinarnej w zespole stomatologicznym.

Za ukończenie takiego kursu przysługiwać będzie 120 pkt. edukacyjnych.

Jak długo trwa kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych?

Zgodnie z ustaleniami kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych będzie trwał cztery dni, obejmując 32 godziny dydaktyczne wraz z zaliczeniem kursu. Dziennie kurs powinien obejmować nie więcej niż 8 godzin dydaktycznych (1 godzina dydaktyczna to 45 minut).

Kurs doskonalący może być realizowany w jednym bloku (czyli nieprzerwanie przez 4 dni) lub może być podzielony na dwie części, przy czym cały program kursu doskonalącego musi zostać zrealizowany w ciągu 30 dni od daty jego rozpoczęcia.

Co ważne, minimum 50% czasu trwania kursu muszą stanowić zajęcia praktyczne, wyłącznie w formie stacjonarnej. W jednej grupie ćwiczeniowej może uczestniczyć maksymalnie 20 osób. Z kolei część teoretyczna może odbywać się online.

Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – jaki program?

Program kursu obejmuje 11 głównych modułów tematycznych, w tym:

• nowoczesne zabiegi profilaktyczno-lecznicze – m.in. higienizacja, fluoryzacja, lakowanie,

• dobór narzędzi i sprzętu – zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i ergonomii,

• organizacja gabinetu – zasady pracy, organizacja przestrzeni, ergonomia,

• edukacja pacjenta – rola higienistki w promowaniu zdrowia jamy ustnej,

• zasady współpracy w zespołach interdyscyplinarnych – z periodontologiem, ortodontą, protetykiem.

Co ważne, w dokumencie opisano, kto może wchodzi w skład kadry dydaktycznej prowadzącej kurs – może to być lekarz dentysta posiadający co najmniej 10 lat doświadczenia zawodowego oraz higienistki stomatologiczne z określonym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Organizator kursu musi również wyznaczyć spośród kadry dydaktycznej kierownika naukowego kursu odpowiadającego merytorycznie za jego realizację.

Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – egzamin końcowy

Zwieńczeniem kursu doskonalącego dla higienistek stomatologicznych jest egzamin, który może mieć formę pisemną (test 30 pytań zamkniętych, każde z pięcioma odpowiedziami, w tym jedną prawidłową, próg zaliczenia – 75% poprawnych odpowiedzi) lub (w przypadku kursów obejmujących co najmniej 50% zajęć praktycznych) formę praktyczną – polegającą na wykonaniu trzech czynności symulowanych z zakresu umiejętności praktycznych objętych programem kursu, z których dwie muszą być wykonane poprawnie.

Sprawdzian końcowy przeprowadzany będzie przez kierownika naukowego kursu lub pod jego nadzorem przez kadrę dydaktyczną prowadzącą kurs doskonalący. jeżeli uczestnik z ważnych przyczyn losowych nie stawi się na egzaminie lub go nie zda, będzie mógł przystąpić do niego w innym terminie wyznaczonym przez kierownika kursu.

Kurs doskonalący dla higienistek stomatologicznych – kto organizuje?

Kursy doskonalące dla higienistek stomatologicznych będą mogły organizować podmioty, które uzyskają wpis na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursów doskonalących prowadzoną przez CMKP. Aby otrzymać taki wpis, podmiot będzie musiał spełnić liczne warunki, np. zapewnić odpowiednią bazę dydaktyczną, w tym:

• sale wykładowe i szkoleniowe z dostępem do sprzętu multimedialnego,

• unity stomatologiczne i stanowiska fantomowe,

• pełne wyposażenie do symulacji zabiegów profilaktyczno-leczniczych.

Każde stanowisko szkoleniowe musi umożliwiać wykonywanie rzeczywistych procedur – od piaskowania po pracę w powiększeniu przy użyciu lup.

Pełen program kursu doskonalącego dla higienistek stomatologicznych, zasady przeprowadzania egzaminu końcowego, zalecaną literaturę itp. znaleźć można TUTAJ.

Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.cmkp.edu.pl/

Idź do oryginalnego materiału