Raport brytyjskiej organizacji kobiecej National Federation of Women’s Institutes (NFWI) ujawnił, iż ograniczony dostęp do usług stomatologicznych finansowanych przez NHS szczególnie mocno uderza właśnie w kobiety, pogłębiając kryzys zdrowotny o wyraźnym charakterze płciowym. To panie zdecydowanie częściej rezygnują z własnego leczenia stomatologicznego, aby zadbać o potrzeby bliskich.
National Federation of Women’s Institutes (NFWI) – czyli Krajowa Federacja Instytutów Kobiecych – to największa organizacja kobieca w Wielkiej Brytanii. Powstała w okresie I wojny światowej, aby integrować kobiety żyjące na wsiach i wspierać je w produkcji żywności. Z biegiem lat cele organizacji rozszerzyły się, a w tej chwili NFWI skupia się na szerokim spektrum zagadnień – od kwestii lokalnych po globalne, takie jak edukacja, zdrowie czy środowisko.
Jedną z najnowszych inicjatyw NFWI było opracowanie raportu „Investigating the Gendered Impacts of the Dental Health Crisis”, który miał pokazać, jak kryzys stomatologii NHS w Wielkiej Brytanii odbija się na zdrowiu kobiet.
Kobiety rezygnują z dentysty, by zadbać o potrzeby bliskich
Zebrane dane – oparte na doświadczeniach setek kobiet – pokazują, iż problemy z dostępnością publicznej opieki stomatologicznej mają nie tylko druzgocące konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, ale również tworzą niespotykane wyzwania zdrowotne dla kobiet. To właśnie kobiety, jako najczęściej główne opiekunki rodzin, zmuszone są rezygnować z własnego leczenia stomatologicznego, aby zadbać o potrzeby bliskich.
Z kolei fizjologiczne różnice między płciami sprawiają, iż kobiety są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia – ze względu na bardziej kwaśny skład śliny oraz zmiany hormonalne związane z ciążą, menstruacją i menopauzą.
– System stomatologiczny wymaga natychmiastowej reformy, ale równie ważne jest uznanie, iż mamy do czynienia z kryzysem o charakterze płciowym. Women’s Institute wspólnie apeluje o zmiany w umowach NHS dla stomatologów, zwiększenie liczby miejsc szkoleniowych oraz stworzenie sprawiedliwego, dostępnego systemu stomatologicznej opieki zdrowotnej dla każdej kobiety. Zdrowie jamy ustnej ma znaczenie – powiedziała Jeryl Stone, przewodnicząca NFWI.
Konkretne postulaty do rządu
Po opublikowaniu raportu NFWI wystosowało szereg postulatów do rządu, dotyczących kluczowych reform systemowych. Obejmują one:
– reformę kontraktów NHS dla stomatologów – wynagrodzenia powinny oferować zachęty do pracy w regionach o ograniczonym dostępie do dentystów,
– zwiększenie liczby specjalistów – rząd powinien rozwijać programy szkoleniowe oraz oferować zachęty finansowe dla nowych i obecnych stomatologów pracujących w systemie publicznym.
– przystępność cenową – leczenie stomatologiczne musi być łatwo dostępne i finansowo osiągalne, aby pacjenci nie byli zmuszeni do odkładania wizyt aż do momentu konieczności interwencji w trybie pilnym,
– uznanie wpływu płci na zdrowie jamy ustnej – rząd powinien włączyć specyfikę zdrowia jamy ustnej kobiet do projektowania rozwiązań systemowych, uwzględniając m.in. skutki ciąży i menopauzy.
Wsparcie dla działań NFWI wyraził dr Eddie Crouch, przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (British Dental Association).
– Kryzys w stomatologii publicznej dotyka kobiety w sposób szczególny – od ciąży, przez menopauzę, po opiekę nad dziećmi czy osobami starszymi. To one najczęściej odczuwają skutki braku dostępu do leczenia. Ten system ma jeszcze szansę na przyszłość, ale tylko wtedy, gdy rząd dotrzyma złożonych obietnic. W przeciwnym razie to pacjenci – zwłaszcza kobiety – będą ponosić konsekwencje – powiedział.
Źródło: https://www.thewi.org.uk/