Julia i Magda ze Skargi pomagają w walce z depresją

pultusk24.pl 2 tygodni temu
​​​​​​​- Poczułam takie "uderzenie w głowę", kiedy dowiedziałam się, iż więcej osób w Polsce umiera z powodu samobójstw, niż ginie w wypadkach samochodowych - mówi Julia. - Może widziałam trzy wpisy, o takich sytuacjach w Pułtusku, a ich jest aż siedem! W 2024 r. samobójstwo w powiecie pułtuskim popełniło 7 osób, a ponad 20 próbowało. - informuje Magda po lekturze policyjnych statystyk. - Człowiek nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu dopóki nie przełoży tego na swoje życie. Ktoś usłyszy ponad 30 osób... Jeden powie mało, inny - dużo. A te 30 osób to cała klasa, taka jak nasza w LO! To bardzo dużo - ocenia Julia. - jeżeli chodzi o młodzież to około 500 młodych ludzi "zniknęło" na skutek samobójczej śmierci w Polsce w 2024 roku. Można powiedzieć, iż zniknęło takie jedno liceum jak nasze, pułtuskie... - mówi Jolanta Wotawa, szkolny pedagog LO. Ponadto około 75 procent ludzi młodych przyznało, iż dotknął ich hejt, zaś 75 procent rodziców stwierdziło, iż hejt ich dziecka nie dotyczy.

Julia Piecychna i Magdalena Kowalska uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi zauważyły, iż młodzież nie chce rozmawiać o swoich uczuciach, jest zamknięta w sobie, a szczególnie ciężko przychodzi jej okazywanie trudnych emocji. - Uśmiechnąć się jest łatwiej, niż powiedzieć o swoich trudnościach. - mówi Magda. Dziewczyny nie przeszły obojętnie wobec trudności ludzi młodych, depresji, samobójstw czy wszechobecnego hejtu. Postanowiły uwrażliwiać młodych mieszkańców Pułtuska i okolic na problemy psychiczne, zachęcać do korzystania z fachowej i rówieśniczej pomocy, do wyzbycia się wstydu, który niestety przez cały czas stopuje w mówieniu specjalistom czy osobom zaufanym o swoich kłopotach.

Jeden uśmiech poproszę

W tym celu dziewczyny stworzyły projekt "Jeden uśmiech poproszę", który realizują we dwie w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" (organizowanej przez Fundację "Zwolnieni z te
Idź do oryginalnego materiału